#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Česká republika by mohla získat 2 miliardy eur na ochranu zaměstnanosti

27. srpen 2020
Legislativa a účetnictví Podpora podnikání

Evropská komise navrhuje 15 členským zemím Evropské unie poskytnout 81,4 miliardy eur (2,1 bilionu Kč) na podporu zaměstnanosti. Česko by z programu SURE mělo získat půjčku ve výši dvou miliard eur (52,2 miliardy Kč), informovalo zastoupení Evropské komise v ČR. Peníze mají putovat na podporu takzvaného kurzarbeitu, tedy zkrácené pracovní doby s příspěvkem státu na mzdu, či na podporu osob samostatně výdělečně činných.

"Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom udrželi pracovní místa a zdroje obživy," uvedla v pondělí 24. srpna předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Komisař pro hospodářství Paolo Gentiloni dodal: „Režimy zkrácené pracovní doby sehrály klíčovou roli při zmírňování dopadu pandemie COVID-19 na zaměstnanost. Nástroj SURE představuje příspěvek Evropské unie k těmto důležitým bezpečnostním sítím. Pomůže ochránit pracovníky před nezaměstnaností a zachovat pracovní místa a dovednosti, které budeme potřebovat pro oživení našeho hospodářství. Značný zájem ze strany členských států jen potvrzuje zásadní význam tohoto režimu.

Program SURE je součástí strategie EU na zmírnění dopadů pandemie covidu-19 na evropské hospodářství. Návrh podpory Evropská komise nyní předložila ke schválení Radě EU, která zastupuje jednotlivé členské země. Finance se budou patnácti ze sedmadvaceti členských zemí EU poskytovat ve formě výhodných půjček. Další země se do programu mohou ještě přihlásit.

Prozatím půjčky z programu SURE získají především státy z východní a jižní části EU. Kromě Česka a Slovenska to budou také Bulharsko, Rumunsko, Polsko, Slovinsko, Chorvatsko, Lotyšsko, Litva, Řecko, Španělsko, Itálie, Kypr a Malta. Jediný zástupcem západoevropských zemí v programu je Belgie.

Nejvíce (27,4 miliardy eur) má dostat Itálie, nejméně (192 milionů eur) Lotyšsko. Formální žádost o zapojení do programu, který může podle EK dosáhnout objemu až 100 miliard eur (2,6 bilionu Kč), už podaly i Portugalsko a Maďarsko. Půjčky z programu SURE se budou opírat o systém dobrovolných záruk členských států EU.

Jakmile Rada tyto návrhy schválí, bude se finanční podpora poskytovat ve formě výhodných půjček EU členským státům. Půjčky jim pomohou řešit náhlé zvýšení veřejných výdajů na zachování zaměstnanosti. Konkrétně pomohou členským státům pokrýt náklady, které přímo souvisejí s financováním vnitrostátních režimů zkrácené pracovní doby a dalších podobných opatření, která zavedly v reakci na koronavirovou pandemii, zejména pro osoby samostatně výdělečně činné.

Zdroj: Euroskop


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

27. říjen 2020
Podpora podnikání

U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi

Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrad...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Podpora podnikání

Pokud stát chce povinné testování zaměstnanců, měl by se na něm finančně podílet, připomíná Hospodářská komora

Kdyby měly firmy zákonnou povinnost testovat své zaměstnance na koronavirus, přinese to vysoké náklady pro současnou krizí zasažené podnikatele. Stát by tak měl spolu s případným povinným testování př...

Přečíst celý článek
26. říjen 2020
Podpora podnikání

Hospodářská komora vyzvala ministerstvo práce ke změně přístupu za zanedbatelná porušení podmínek programu Antivirus

Hospodářská komora České republiky adresovala Ministerstvu práce a sociálních věcí osm námětů k prodloužení programu Antivirus B. Podnikatelé po ministerstvu práce mimo jiné požadují, aby v podmínkách...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.