#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi

27. říjen 2020
HR a personalistika Podpora podnikání Koronavirus

Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrady mzdy včetně odvodů. Náhrada mzdy přitom odpovídá 60 až 100 % průměrného výdělku podle toho, zda zaměstnanci nepracují kvůli nařízené karanténě nebo péči o děti u významné části jejich spolupracovníků, či se u firmy omezila dostupnost surovin nebo snížila poptávka po zboží a službách vlivem vládou přijatých opatření. Vláda ale navzdory problémům s aplikací programu v praxi neupravila jeho parametry, kvůli čemuž bude trh práce nadále paralyzován, na náhradu mezd nedosáhnou zaměstnanci odštěpných závodů nebo bude nadále úřady vynucováno na zaměstnavatelích formalistické plnění podmínek programu, aniž by přikládaly důraz spíše na účel poskytnutých prostředků.

Prodloužení programu Antivirus B bez zapracování úprav reagujících na praxi je podle Hospodářské komory signálem, že vláda nedostatečně zohledňuje oprávněné výhrady. Kvůli tomu budou nadále na jedné straně podporovány podniky, které by se ocitly v existenčních potížích i bez vládních restrikcí, na straně druhé budou nadále diskriminováni zaměstnanci vybraných podniků, kteří nebudou mít nárok na pomoc jen proto, že stát se obává zvýšené administrace.

Hospodářská komora v minulých dnech v osmi námětech navrhla resortu práce, aby ministerstvo umožnilo čerpat prostředky odštěpným závodům, jejichž zaměstnanci jsou z nároku na udržení pracovního místa neodůvodněně vyloučeni. Zároveň požádala, aby upustilo od svého přepjatého formalismu při posuzování porušení podmínek programu, kvůli kterému musí podnikatelé státu vracet peníze vyplacené zaměstnancům, aniž by způsobili nějakou faktickou škodu.

Hospodářská komora upozorňuje, že program Antivirus zmrazil tuzemský trh práce, kvůli čemuž zaměstnanci s vhodnou kvalifikací nyní chybí jiným zaměstnavatelům, kteří by jejich dovednosti a zkušenosti využili. Stát podle nich udržuje na kapačkách i pracovní místa, která poté, co Antivirus skončí, budou stejně zrušena.

Hospodářská komora proto ministerstvu práce navrhla cestu, jak pracovní trh uvolnit. Navrhla, aby stát zrušil podmínku programu Antivirus, podle níž je zakázáno čerpat peníze na pracovní místo ve výpovědní lhůtě. V současnosti totiž platí, že pokud zaměstnavatel dá zaměstnanci výpověď, nemůže čerpat peníze ze žádného programu, a ještě musí hradit mzdové náklady za tři až pět měsíců, tedy za výpovědní dobu a odstupné.

Zdroj: Hospodářská komora ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Vláda schválila rozšíření programu COVID nájemné i pro další obory

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci i prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na ...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Pokud stát chce povinné testování zaměstnanců, měl by se na něm finančně podílet, připomíná Hospodářská komora

Kdyby měly firmy zákonnou povinnost testovat své zaměstnance na koronavirus, přinese to vysoké náklady pro současnou krizí zasažené podnikatele. Stát by tak měl spolu s případným povinným testování př...

Přečíst celý článek
26. říjen 2020
HR a personalistika Podpora podnikání Koronavirus

Hospodářská komora vyzvala ministerstvo práce ke změně přístupu za zanedbatelná porušení podmínek programu Antivirus

Hospodářská komora České republiky adresovala Ministerstvu práce a sociálních věcí osm námětů k prodloužení programu Antivirus B. Podnikatelé po ministerstvu práce mimo jiné požadují, aby v podmínkách...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.