#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Vláda schválila rozšíření programu COVID nájemné i pro další obory

29. říjen 2020
Legislativa a účetnictví Podpora podnikání Koronavirus

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci i prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na rozšíření podpůrného programu 29. října schválil kabinet. Ministerstvo průmyslu a obchodu k dnešku u programu eviduje 7 368 žádostí za téměř 800 milionů korun.

MPO připravilo druhou výzvu programu COVID nájemné v polovině října v souvislosti s postupným zpřísňováním opatření proti koronaviru. Už minulý týden vláda program otevřela dalším podnikatelům, kteří museli kvůli vládním nařízením uzavřít nebo výrazně omezit provoz. Dnes okruh žadatelů kabinet rozšířil podruhé.

Stát prostřednictvím programu přispěje za červenec, srpen a září 50 procenty na nájem. Proti jarní výzvě programu odpadla podmínka slevy 30 procent od pronajímatele. Stále ale platí to, že při podání žádosti musí zájemce o dotaci doložit uhrazení alespoň poloviny nájmu. Maximální suma, o kterou je možné žádat, činí deset milionů korun. Podpora z první a druhé výzvy se nesčítají. Na program se ale vztahuje tzv. dočasný rámec stanovený Evropskou komisí. Jde o maximální sumu, kterou může jeden žadatel získat z veřejné podpory. Její výše byla stanovena na 800.000 eur (asi 21 milionů korun). Do dočasného rámce spadají programy COVID ubytování či COVID lázně.

MPO žádosti o příspěvek na nájem přijímá od 21. října, program bude otevřený do 21. ledna. Vyčleněno na něj bylo původně 1,2 miliardy korun. Vláda ale minulý týden s prvním rozšířením okruhu žadatelů zvýšila sumu na tři miliardy korun, upozornila Filipová. Podnikatelé k dnešku podali 1 131 žádostí za zhruba 117 milionů korun. Z nich úředníci podle Filipové vrátili k dopracování 93 žádostí za asi 12 milionů korun. Na konečné schválení čeká přibližně 1000 žádostí za 105 milionů korun. Dalších více než 6000 žádostí za 678,2 milionu korun je v on-line informačním systému ministerstva rozpracovaných.

V České republice od 22. října platí zákaz maloobchodního prodeje a služeb. Výjimku mají potraviny, drogerie, lékárny nebo květinářství. Výjimku vláda počínaje středou zrušila prodejnám nábytku, koberců či jiných podlahových krytin. Zavřené musejí být i sázkové kanceláře. Konat se nebudou moci ani trhy kromě prodeje potravin na farmářských trzích. Maloobchody s výjimkou budou muset od středy zavírat nejpozději ve 20:00, o nedělích nebudou moci otevřít. Ze služeb mohou dále fungovat servisy, odtahy vozidel či pohřební služby.

Restaurace, bary a kluby jsou zavřené od 14. října. Občerstvení mohou mezi 06:00 a 20:00 prodávat přes výdejní okénka. Fitness centra, posilovny, vnitřní bazény, sauny, wellness, ale také zoologické zahrady musely provoz přerušit už 9. října. Galerie, hrady, zámky, muzea, kina a divadla nefungují od 12. října. Konat se nemohou koncerty, poutě, veletrhy či kongresy. Opatření by měla zatím platit do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda však dnes schválila, že požádá Sněmovnu o možnost prodloužit nouzový stav o měsíc do 3. prosince. Poslanci by se návrhem měli zabývat v pátek 30 října.

Zdroj: e15.cz, ČTK


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

27. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi

Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrad...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Pokud stát chce povinné testování zaměstnanců, měl by se na něm finančně podílet, připomíná Hospodářská komora

Kdyby měly firmy zákonnou povinnost testovat své zaměstnance na koronavirus, přinese to vysoké náklady pro současnou krizí zasažené podnikatele. Stát by tak měl spolu s případným povinným testování př...

Přečíst celý článek
26. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Hospodářská komora vyzvala ministerstvo práce ke změně přístupu za zanedbatelná porušení podmínek programu Antivirus

Hospodářská komora České republiky adresovala Ministerstvu práce a sociálních věcí osm námětů k prodloužení programu Antivirus B. Podnikatelé po ministerstvu práce mimo jiné požadují, aby v podmínkách...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.