#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Hospodářská komora vyzvala ministerstvo práce ke změně přístupu za zanedbatelná porušení podmínek programu Antivirus

26. říjen 2020
HR a personalistika Podpora podnikání Koronavirus

Hospodářská komora České republiky adresovala Ministerstvu práce a sociálních věcí osm námětů k prodloužení programu Antivirus B. Podnikatelé po ministerstvu práce mimo jiné požadují, aby v podmínkách čerpání podpory zrušilo zákaz výpovědi zaměstnanci, umožnilo čerpat prostředky také odštěpným závodům nebo aby upustilo od svého přepjatého formalismu při posuzování porušení podmínek programu, kvůli kterému musí podnikatelé státu vracet peníze vyplacené zaměstnancům, aniž by byla státu způsobena škoda.

Hospodářská komora posledně zmiňovaným námětem reaguje na případy, kdy stát po zaměstnavatelích vyžaduje vrácení všech prostředků v plné výši vyplacených v programu Antivirus kvůli formálním pochybením. Příkladem je, že zaměstnavatel odvody zaplatil až poté, co obdržel podporu od státu. Kdo ustanovení programu Antivirus přehlédl a odvody zaplatil později, byť jen o jeden den, musí teď již zaměstnancům vyplacené peníze poskytnuté ze státní pomoci vrátit zpět státu.

Podle Hospodářské komory by měl úřad práce a státní orgány navazující na vymáhání prostředků v prvé řadě zohlednit účel programu, kterým je udržení zaměstnanosti v podniku, nutné k tomu samozřejmě je, aby zaměstnavatel nezkrachoval jen kvůli formalismu úřadů. A to zejména v případech, kdy zaměstnavatel zjednal nápravu ještě před zjištěním kontrolních orgánů o takovém porušení podmínek programu.

Hospodářská komora České republiky také navrhuje, aby stát z podmínek nároku na čerpání pomoci vyškrtl zákaz výpovědi. Stát by tím podle Hospodářské komory mohl reagovat na zmrazený trh práce, kvůli čemuž nemůžou najít zaměstnance zaměstnavatelé, kteří pomoc od státu nečerpají a stěžují si na to, že pracovní místa jsou skrze program Antivirus udržována uměle. Zrušit zákaz výpovědi je podle Hospodářské komory kompromisem k uvolnění pracovního trhu, který umožní méně bolestný přechod zaměstnanců od jednoho zaměstnavatele k druhému.

V současnosti totiž platí, že pokud dají zaměstnanci výpověď, nemohou zaměstnavatelé čerpat žádný program, a ještě musí zaměstnanci hradit mzdové náklady za tři až 5 měsíců, tedy za výpovědní dobu a odstupné. Pokud ministerstvo návrhu Hospodářské komory vyhoví, bude nezbytné, aby úřady práce ve spolupráci s podniky obou skupin začaly co nejdříve domlouvat převody zaměstnanců mezi firmami a zajistily zaměstnancům, kteří jsou u původní firmy ještě na Antiviru, jejich přípravu na případné nové pozice v nových firmách.

V osmi námětech Komora doporučuje ministerstvu také odstranit diskriminační opatření z května 2020, které vyřadilo speciálně odštěpné závody z nároku na čerpání peněz na zaměstnance.

Hospodářská komora úředníky ministerstva upozornila, že zaměstnanci odštěpných závodů nejsou zaměstnanci druhé kategorie a mají mít stejný nárok na ochranu před ztrátou zaměstnání jako ostatní zaměstnanci. Ministerstvo k vyloučení zaměstnanců těchto podniků z programu Antivirus zřejmě přikročilo z toho důvodu, že je pro něj obtížné určit úhrn veřejné podpory poskytované podniku různými členskými státy. Podle Hospodářské komory to ale lze minimálně na úrovni zahraničních firem se sídlem v členském státě EU snadno řešit prohlášením zaměstnavatele.

Zdroj: Hospodářská komora ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Vláda schválila rozšíření programu COVID nájemné i pro další obory

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci i prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na ...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
HR a personalistika Podpora podnikání Koronavirus

U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi

Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrad...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Pokud stát chce povinné testování zaměstnanců, měl by se na něm finančně podílet, připomíná Hospodářská komora

Kdyby měly firmy zákonnou povinnost testovat své zaměstnance na koronavirus, přinese to vysoké náklady pro současnou krizí zasažené podnikatele. Stát by tak měl spolu s případným povinným testování př...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.