#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Zavedení paušální daně, která má živnostníkům odlehčit od papírování, Hospodářská komora podporuje. Limit ročních tržeb by měl být ale vyšší

13. červenec 2020
Byznys Legislativa a účetnictví Podpora podnikání

Hospodářská komora oceňuje, že Sněmovna v úvodním kole podpořila zavedení paušální daně pro živnostníky. Největší podnikatelská organizace zároveň připomíná, že koncept jedné paušální daně Hospodářská komora představila na svém celorepublikovém sněmu v Olomouci v roce 2016, jehož hlavním tématem byly právě překážky při podnikání. Stojí za ní někdejší první náměstek financí, který byl zodpovědný za daně, a současný ředitel Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislav Minčič. Hospodářská komora proto oceňuje ministryni financí, že podnikatelům naslouchá a chce tuto myšlenku uvést v život.

Hospodářská komora jednu paušální daň navrhla, aby podnikatelé nemuseli podávat tři různé formuláře – daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích pro ČSSZ a zdravotní pojišťovny, ale zároveň aby nemuseli komunikovat se třemi institucemi a posílat peníze na tři různé účty v různých lhůtách. Záměrem tedy bylo sjednotit termíny, podnikatel by posílal jen jednu platbu finančnímu úřadu. A teprve povinností finančního úřadu by bylo, aby vyinkasované prostředky podle zákonného klíče přeadresoval i zbylým dvěma institucím – tedy správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.

Hospodářská komora paušální daň od začátku koncipovala jako alternativní dobrovolnou možnost, nikoliv povinný způsob stanovení výše daně a pojistného.

Může sice znamenat pro řadu OSVČ vyšší odvody, nicméně jeho přitažlivost spočívá v jednoduchosti a nižší administrativě včetně té spojené s kontrolami a pokutami.

Paušální daň může mít v dlouhodobém horizontu i zřetelný pozitivní dopad na státní rozpočet. Může být totiž příležitostí k dobrovolnému zaplacení daně i těmi podnikateli, kteří v rámci po dlouhá léta účelově a často nekonzistentně upravovaného zákonného nastavení žádnou daň z příjmů neplatí, a přesto se kvůli její nepřehlednosti obávají šetření, kontrol, doměrků a sankcí. Zkrátka, za cenu vyvázání z obávaných intervencí státu by byli ochotni ji uhradit i ti, kteří dnes – byť třeba i s jistým rizikem – nic neplatí.

Snad jen pokud jde o rozsah poplatníků, kteří budou moci do paušálního režimu podle představ ministerstva financí vstoupit, Hospodářská komora už v minulosti avizovala, že by byla na rozdíl vlády velkorysejší. Nemělo by se zapomenout, že se hovoří o tržbách, nikoliv o zisku, z něhož živnostníci žijí. Hospodářská komora proto doufá, že i přes snížení ročního limitu tržeb z 1 mil. na 800 tis., se podaří tento práh znovu navýšit v dalším legislativním procesu.

Hospodářská komora také rozumí původnímu návrhu ministryně financí, která paušální daň chtěla provázat s plátcovstvím DPH. I v této souvislosti vyvstala nová otázka, a to zda by vláda neměla po 16 letech od vstupu do EU vyjednat podobně jako jiné členské státy zvýšení jednomilionového registračního prahu pro DPH. Už jenom kvůli inflaci, která se za ty roky nakumulovala.

Zdroj: Hospodářská komora ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. říjen 2020
Byznys

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před podvodnými e-maily vydávající se za výsledky testů na COVID-19

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost ČR (NÚKIB) na svých webových stránkách zveřejnil upozornění na hrozbu podvodných e-mailů s tématem výsledků testů na onemocnění covid-19. Neznámí...

Přečíst celý článek
29. říjen 2020
Legislativa a účetnictví Podpora podnikání

Vláda schválila rozšíření programu COVID nájemné i pro další obory

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci i prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na ...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Podpora podnikání

U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi

Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrad...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.