#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Zaměstnavatelé mohou pomoci eliminovat riziko souběhu nákazy COVID-19 a chřipky

02. červenec 2020
Byznys Věda, výzkum Koronavirus

Uvažovat o očkování proti chřipce je na místě. Předvídat další vlnu COVID-19 je obtížné. Lze však eliminovat situaci, kdy bude obtížné odlišit příznaky tohoto nového onemocnění od chřipky. Výrazně mohou pomoci také jihočeští zaměstnavatelé. O riziku souběhu těchto dvou nákaz jsme hovořili s doc. MUDr. Kvetoslavu Kotrbovou, Ph.D., ředitelkou Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.

Paní ředitelko, před nedávnem jste na pracovním setkání naší Jihočeské hospodářské komory hovořila o důležitosti prevence chřipky a ekonomických dopadech tohoto onemocnění. Jak významný je to problém?

Zatímco COVID-19 je pro nás nové onemocnění a teprve poznáváme jeho zákonitosti a záludnosti, chřipka je v našich podmínkách periodicky se opakující sezónní onemocnění, které se dostavuje v zimních měsících a kulminuje v lednu až březnu. Samozřejmě musíme očekávat riziko souběhu těchto dvou nákaz, tedy chřipky a COVID-19, které se na první pohled projevují podobně a jejich prvními projevy jsou příznaky respiračního infektu. A v tom bude jejich případný souběh přinášet velké komplikace. Zatímco celý svět nyní čeká na vakcínu proti novému koronaviru, očkování proti chřipce je dostupným a efektivním preventivním opatřením, kterému jsme ale dosud nevěnovali dostatečnou pozornost. Přitom každý, kdo prodělal chřipku, potvrdí, že to nebylo vůbec lehké onemocnění, a že vedle vysokých teplot zažíval i úporné bolesti hlavy, kloubů, svalů a další nepříjemné příznaky. A v případě jejího epidemického výskytu přicházejí i skutečně významné ekonomické dopady, komplikace pro chod nemocnic, škol, institucí i výrobních podniků.

Dá se říci, že jsme, občané i podniky, v přístupu k prevenci chřipky odpovědnější?

U nás v jižních Čechách v posledních letech ano a jsem ráda tomu, že příkladem jdou podniky. Jsem v kontaktu samozřejmě nejen s vámi jako hospodářskou komorou, ale i s řadou firem. Konzultujeme nyní možnosti prevence například se společnostmi ČEZ, Robert Bosch či MOTOR JIKOV Group. Úplně prvními jihočeskými podniky, které vyšly svými zaměstnancům vstříc, a zaplatily jim očkování, jsou KOH-I-NOOR HARTHMUTH a Teplárna České Budějovice, kde se již jejich zaměstnanci nechávali naočkovat vloni i v předešlých sezónách. Nemocnice České Budějovice, a. s., dosáhla proočkovanosti více než čtyřicet procent, což je vynikající. Věřím, že se k těmto průkopníkům prevence přidají - i v souvislosti s riziky spojenými s možnou koincidencí chřipky a koronaviru - další jihočeské firmy.     

Kdy je optimální nechat se naočkovat?

Česká vakcinologická společnost ČLS JEP doporučuje k očkování proti chřipce použití tetravalentní vakcíny z důvodu širší ochrany vůči aktuálně cirkulujícím virům chřipky. Můj názor je očkování proti chřipce zahájit optimálně počátkem měsíce října, aby ochrana byla co nejúčinnější. Je ale třeba již nyní zajistit si dostatečné množství vakcíny, protože podobně jako my uvažují i další státy a může se stát, že vakcíny bude nedostatek. Již nyní jsou minimálně v Evropě patrné signály zvýšeného zájmu o očkovací látku.


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. říjen 2020
Byznys Koronavirus

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před podvodnými e-maily vydávající se za výsledky testů na COVID-19

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost ČR (NÚKIB) na svých webových stránkách zveřejnil upozornění na hrozbu podvodných e-mailů s tématem výsledků testů na onemocnění covid-19. Neznámí...

Přečíst celý článek
29. říjen 2020
Koronavirus

Vláda schválila rozšíření programu COVID nájemné i pro další obory

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci i prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na ...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Koronavirus

U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi

Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrad...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.