#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Z cestovního ruchu může v kraji chybět až 6 miliard. Ohroženo je 17 tisíc pracovních míst

06. duben 2020
HR a personalistika Cestovní ruch Koronavirus

Až šesti miliard korun může dosáhnout výpadek z příjmů z turistického ruchu na jihu Čech, pokud budou vládní opatření platit do června. Ohroženo navíc bude podle ředitele Jihočeské centrály cestovního ruchu zhruba 17 tisíc pracovních míst. Už nyní začali někteří poskytovatelé služeb na jihu Čech propouštět.

Pokud začne cestovní ruch fungovat v červnu, přinese to v Česku výpadek tržeb z této oblasti 286 miliard korun, ve veřejných rozpočtech bude scházet 60 miliard korun a bude v ohrožení 170 tisíc pracovních míst, uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.

Na jihu Čech by šlo o šest miliard korun a 17 tisíc pracovních míst. Ještě horší situace by nastala, kdyby lidé v cestovním ruchu přišli i o letní sezonu a opatření by se uvolnila až v září. Z veřejných rozpočtů by podle Poláška vypadlo 8,5 miliardy korun a v ohrožení by bylo až 25 tisíc pozic.

Extrémní dopad by na turistickou sezonu v kraji měl podle Poláška také zákaz letních hudebních festivalů a hromadných akcí. „Ať už festivaly nebo Borůvkobraní, kde se sjede 15 tisíc lidí, jsou to tři dny ubytování. Když vypadnou i menší akce, což je to, co dělá obsahově jihočeský cestovní ruch, zasáhne nás to extrémně. Ale dokážeme si poradit, bude to postavené na přírodě," uvedl ředitel.

Rozhodne duben

Někteří poskytovatelé služeb na jihu Čech už museli začít propouštět. Zatím ale ne ve velkém množství. „Propouštění začalo, jen se ještě neobjevuje na pracovních úřadech. První výpovědi byly ke konci března, postupně dobíhají, mají výpovědní lhůty. Všichni se to ještě snažili držet, naprostá většina se snaží vyčkat na duben, než se rozhodne, která varianta bude ve hře. Zatím se ještě nepropouští ve velkém. Ale pokud se v dubnu tahle věc nevyřeší, začne to," řekl Polášek.

Cestovní ruch má podle Poláška v tomto ohledu nevýhodu, protože jde o malé a střední podnikání. „Opatření nastavená teď pomůžou spíše velkým firmám, kterých je v cestovním ruchu minimum. Musíme brát v potaz i navázané služby, jako jsou malá pekařství, farmářské trhy. A kurzarbeit má v cestovním ruchu své limity," řekl.

Autoři: ČTK


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. říjen 2020
Koronavirus

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před podvodnými e-maily vydávající se za výsledky testů na COVID-19

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost ČR (NÚKIB) na svých webových stránkách zveřejnil upozornění na hrozbu podvodných e-mailů s tématem výsledků testů na onemocnění covid-19. Neznámí...

Přečíst celý článek
29. říjen 2020
Koronavirus

Vláda schválila rozšíření programu COVID nájemné i pro další obory

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci i prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na ...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
HR a personalistika Koronavirus

U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi

Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrad...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.