#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Vláda chystá projednat návrh, podle kterého by stát přispěl podnikatelům třetinu nájmu

04. květen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Podniky zavřené zcela či zčásti kvůli epidemii koronaviru možná získají od státu příspěvek na nájemné. Vláda se dnes podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) chystá projednat návrh, podle kterého by se o nájem zavřených provozoven podělili rovným dílem nájemce, pronajímatel a stát. Podnikatelé ale chtějí, aby stát zaplatil polovinu.

Vláda se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) již předběžně shodla na tom, že by každá ze stran hradila třetinu částky. Nárok na podporu by získala obchodní centra, restaurace i třeba kadeřnictví. Týkat by se to mělo i podnikatelů, kteří během pandemie provozovali například pouze e-shop nebo prodávali zboží v provozovnách jen přes okénko.

Podnikatelské svazy tlačí na to, aby se poměr stran změnil. „Žádáme vládu, aby vyslyšela náš návrh a poskytla dotaci na nájem ve výši padesát procent, nejen původně oznámenou třetinu,“ řekl Jan Rafaj ze Svazu průmyslu a dopravy, podle kterého by toto opatření mohlo využít až 150 tisíc podnikatelů.

„Taková pomoc dá většině obchodů šanci přežít, a hlavně nepropouštět zaměstnance,“ dodal šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Havlíček již přislíbil, že navrhne vládě vyšší podíl státu. Stát by podle něj hradil polovinu nájmu, pronajímatel třicet procent a nájemce, tedy podnikatel, zbývajících dvacet procent. "Nemám to projednáno na vládě, dohodli jsme se zatím jen na třetině,“ řekl v neděli v ČT Havlíček, podle kterého by však zvýšení podílu nemělo znamenat příliš vysoké zatížení státního rozpočtu. Při třetinové účasti státu by opatření vyšlo na tři miliardy korun, při poloviční účasti pak na čtyři miliardy korun. Opatření má doplnit již schválenou možnost odkladu placení nájmů a také zmrazení nájmů.

Právě co nejvyšší úhradu fixních nákladů podnikatelů, mezi které patří zejména nájem provozoven a mzdy zaměstnanců, požadovala opozice už v minulých týdnech. „Podpoříme to. Je potřeba udržet tisíce firem při životě, jejich kolaps by byl kolapsem ekonomiky,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která kritizovala vládu, že stejný opoziční návrh vláda v minulosti zamítla.

Zdroj: www.e15.cz/


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Vláda schválila rozšíření programu COVID nájemné i pro další obory

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci i prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na ...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi

Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrad...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Pokud stát chce povinné testování zaměstnanců, měl by se na něm finančně podílet, připomíná Hospodářská komora

Kdyby měly firmy zákonnou povinnost testovat své zaměstnance na koronavirus, přinese to vysoké náklady pro současnou krizí zasažené podnikatele. Stát by tak měl spolu s případným povinným testování př...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.