#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Více než čtvrtina podnikatelů má vážné problémy, zjistil průzkum

16. duben 2020
Byznys Podpora podnikání

Výzkumná agentura SC&C realizovala v minulých dnech online výzkum, kterého se zúčastnilo 2085 respondentů. Deset procent podnikatelů deklaruje, že už přímo pozastavilo své podnikání či tak udělá v blízké době a dalších 18% uvádí, že má opravdu vážné finanční problémy. Podnikatelé jsou na tom výrazně hůře než průměr populace, kde opravdu velké finanční problémy ohrožují tři procenta populace.

Tato zjištění přináší agentura SC&C, která již od počátku března pravidelně monitoruje názory česká populace na šíření koronaviru Covid-19. V průběhu Velikonoc ve výzkumu pokračovala a realizovala již čtvrtou vlnu online výzkumu, kterého se zúčastnilo 2085 respondentů.

Pozitivní nejsou závěry ani ve výhledu České republiky. Respondenti se přiklánějí k tomu, že ČR vyjde z koronaviru oslabena. „Počet ekonomických a společenských optimistů začíná klesat, v současné době jich je necelá čtvrtina, zatímco dvě třetiny populace předpokládají, že ČR bude krizí oslabená,“ upřesňuje Jana Hamanová, ředitelka výzkumu agentury SC&C. Větší obavy do budoucna přitom mají ženy a také nejmladší generace do 34 let.

Jakou cestou se vydat po Velikonocích?

Aktuálně největší debaty se vedou o tom, zda a jak omezit plošné zákazy. Podle výzkumu SC&C největší podporu získává chytrá karanténa. „S tím, že vláda by měla postupně otevírat obchody a zaměřit se na chytrou karanténu, souhlasí 44 procent respondentů. Není to podpora většinová, ale je to varianta, která je nejrovnoměrněji zastoupena u všech sociodemografických skupin,“ upřesňuje Jana Hamanová.

Pokračovat s plošným omezením preferuje 30 procent respondentů. Více je prosazují ženy a také lidé v seniorském věku. Zároveň má tato část populace největší obavy z nákazy a současná omezení jí vadí nejméně.

„Promořování“ populace je pak více sympatické mužům, lidem ve věku 30 až 60 let, tj. ekonomicky aktivním a skupinám s vyšším formálním vzděláním. Tato skupina lidí se také nejméně obává koronavirové nákazy a na druhé straně se cítí více omezována současnými opatřeními.

Chybí nám společenský život

Jaká opatření spojená s koronavirem nám vadí nejvíce? „S postupujícím časem se dopad některých karanténních opatření začíná více objevovat v našem vnímání – více nám vadí, že se nemůžeme setkávat s ostatními lidmi. Možná o to více, že jsme prožili velikonoční svátky, které tradičně bývají spojené s návštěvami a sdružováním,“ uvádí Jana Hamanová.

Roušky začínají vadit

„Třetí opatření, které si uvědomujeme asi čím dál víc, je nošení roušek, které je také v teplejších dnech méně pohodlné, ale především už trvá možná pro někoho příliš dlouho,“ doplňuje Jana Hamanová.

Povinné roušky dnes hodně vadí čtvrtině respondentů, přitom ještě před dvěma týdny toto opatření uvádělo jen 15 procent respondentů. Roušky jsou tak opatřením, u kterého SC&C zaznamenala největší zhoršení oproti stavu před dvěma týdny.

Cítíme méně ohrožení a omezení

Poměrně nebezpečná může být do budoucna neochota k nošení roušek v kombinaci s menším pocitem ohrožení. „Může to být jednorázový výkyv podpořený pozitivní komunikací od expertů, která přišla před Velikonocemi a která také následně vedla v některých případech k menšímu dodržování mimořádných opatření. Ale také se může jednat o začátek trendu, který souvisí s určitým ,zvyknutím si‘ na novou skutečnost,“ upozorňuje Jana Hamanová, ředitelka SC&C.

Mírný pokles je patrný také při sledování průměrného čísla pocitu ohrožení, který se vrátil na hodnoty z poloviny března, kdy začala karanténní opatření v ČR. Stejný vývoj agentura zaznamenala i v míře omezení. Průměrná hodnota míry omezení nyní dosahuje 5,6. „ Můžeme to chápat tak, že se z 56 % cítíme omezení. Oproti minulé vlně tedy došlo k mírnému poklesu z hodnoty 6 na hodnotu 5,6,“ doplňuje Jana Hamanová.

 

Výzkum realizovala agentura SC&C. Cílem výzkumu bylo zjistit, jak česká společnost vnímá šíření koronaviru Covid-19. Jednalo se o již čtvrtou vlnu tohoto výzkumu, první proběhla od 28. 2. do 2. 3., další vlny následovaly s 2týdenním odstupem. Čtvrté vlny, která proběhla od 9. do 12. 4., se zúčastnilo 2085 respondentů. Použita byla CAWI metoda (online sběr), data byla zvážena na populaci ČR 18+.

Vizualizace a podrobné výsledky najdete zde https://scac.cz/4-vlna-vyzkumu-o-covid-19-citime-se-mene-ohrozeni/.

O společnosti

SC&C má více než 25 let zkušeností s organizací a realizací výzkumů a zajišťuje tím vysokou kvalitu získaných dat. Tým kvalifikovaných odborníků je navíc zárukou odborného zpracování.

Zdroj: Hospodářská komora České republiky, SC&C


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. říjen 2020
Byznys

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před podvodnými e-maily vydávající se za výsledky testů na COVID-19

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost ČR (NÚKIB) na svých webových stránkách zveřejnil upozornění na hrozbu podvodných e-mailů s tématem výsledků testů na onemocnění covid-19. Neznámí...

Přečíst celý článek
29. říjen 2020
Podpora podnikání

Vláda schválila rozšíření programu COVID nájemné i pro další obory

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci i prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na ...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Podpora podnikání

U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi

Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrad...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.