#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR vítá program pomoci, který ale potřebuje dopracovat, jinak nebude fungovat

22. říjen 2020
Byznys Cestovní ruch Podpora podnikání

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) vítá vládní finanční pomoc v rámci programu COVID cestovní ruch do této oblasti těžce zasažené pandemií koronaviru. Na druhou stranu upozorňuje, že dokument, který vznikl během jediného víkendu, je zapotřebí výrazným způsobem dopracovat a zároveň zohlednit specifika oboru.

„Program pomoci považuji jako dobrý základ, nicméně jako celek je šitý horkou jehlou. Vzhledem k závažnosti současné situace, kdy se hraje o osud celého sektoru cestovního ruchu, musí být dokument vyprecizován tak, aby pomoc byla co nejefektivnější. Rovněž mě překvapuje výše částky 500 milionů korun, kterou považuji za zcela nedostatečnou. Například pro sektor zemědělství byly už na jaře uvolněny čtyři miliardy a aktuálně pro něj rezortní ministr žádá dalších šest miliard. Sektor potravinářství, který objektivně přišel o 25 procent tržeb, dostane tři miliardy korun. Vláda by proto měla hledat cestu, jak podpořit sektor, u něhož se ztráty pohybují na úrovni až 80 procent,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR a viceprezident Hospodářské komory ČR.

Ministerstvo pro místní rozvoj například nebere v potaz, že cestovní ruch se skládá z několika sezon. Každá cestovní kancelář se totiž specializuje na jiné zájezdy, jiný segment trhu a má svoji sezonu v jiném období. Zatímco cestovní kanceláře, které se zaměřují na zimní sezonu, prakticky o nic nepřišly a sezonu téměř zvládly dokončit, tak citelné ztráty hlásí cestovky podnikající na jaře a v létě. Navíc je pomoc zacílena zejména na velké licencované cestovní kanceláře, a naopak opomíjí i jiné subjekty působící v tomto sektoru. Namátkou jde o prodejce letenek nebo o agentury specializující se na jednodenní zájezdy.

„Program nezohledňuje a neporovnává tržby z roku 2019, ale bere pouze plánované tržby z letoška. Stírá tím rozdíly v sezonách jednotlivých cestovek a finance rozděluje plošně. Myšlenka snadného výpočtu je sice pěkná, ale naprosto potápí právě ty nejvíce postižené firmy, které mají hlavní sezonu na jaře,“ zdůraznil T. Prouza.

Pro výrazně transparentnější dělení prostředků je potřebné vycházet nikoli z odhadu plánovaných tržeb, ale z tržeb skutečně dosažených. Ty všechny cestovní kanceláře zasílají prostřednictvím pojišťoven na ministerstvo pro místní rozvoj každý měsíc. Zásadní by proto měl být rozdíl kumulovaných tržeb za období od 1. února do 31. října 2019 a stejného období roku 2020. V takovém případě se dostaneme na relevantní výši podpory 3,67 procenta tržeb, a nikoli 2,75 procenta, jak je uvedené v předloženém dokumentu.

Oblast cestovního ruchu patří hned od počátku k nejvíce zasažených oblastem v souvislosti s pandemií covid-19. Letos v dubnu se návštěvnost tuzemských ubytovacích zařízení propadla o 98,9 procenta, v květnu o 94,1 procenta a v červnu v rámci mírného rozvolnění protikoronavirových opatření o 60,8 procenta.

Zdroj: SOCR ČR, Hospodářská komora ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. říjen 2020
Byznys

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před podvodnými e-maily vydávající se za výsledky testů na COVID-19

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost ČR (NÚKIB) na svých webových stránkách zveřejnil upozornění na hrozbu podvodných e-mailů s tématem výsledků testů na onemocnění covid-19. Neznámí...

Přečíst celý článek
29. říjen 2020
Podpora podnikání

Vláda schválila rozšíření programu COVID nájemné i pro další obory

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci i prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na ...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Podpora podnikání

U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi

Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrad...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.