#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Rozhodnutí vlády o kompenzaci mezd považuje Hospodářská komora za rozumný kompromis

01. duben 2020
Byznys Podpora podnikání Koronavirus

Konkrétní parametry pro podporu podnikatelů, které po jednání 31. 3. představila vláda, v mnohém odráží požadavky podnikatelů a Hospodářské komory. Firmy tak mj. konečně dostávají do ruky finální podobu programu Antivirus, který ministerstvo práce a sociálních věcí přeskupilo do dvou základních režimů.

"Jsem rád, že poté, co podnikatelé více než týden netrpělivě čekali na detaily ohledně kurzarbeitu, vláda konečně sdělila jasné stanovisko, a firmy tak alespoň rámcově mohou připravovat finanční plány pro další týdny a měsíce," říká Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR. 

Podle plánu by stát měl nyní vyplácet podle důvodu omezení výroby a služeb dva příspěvky na mzdy. Při karanténě a uzavřených provozech by poskytl 80 % vyplacené náhrady či výdělku (včetně pojistných odvodů)  do výše 39 tis. Kč měsíčně na jednoho zaměstnance, při výpadku pracovníků a surovin či snížení poptávky pak 60 % superhrubé mzdy do limitu 29 tis. Kč měsíčně. Vláda tak vyslyšela volání podnikatelů po vyšších limitech náhrad, aby byla zachována i konkurenceschopnost firem s vyšší přidanou hodnotou a vyšší mzdovou hladinou.

"Oceňuji opatření ministerstva financí, které osobám samostatně výdělečně činným postiženým kurzarbeitem za jasně stanovených podmínek poskytne kompenzaci ve výši 25 tis. Kč za období od 12. března do konce dubna. Kompenzace se týká podnikatelů, kteří na trhu působí alespoň od minulého roku," vysvětluje Vladimír Dlouhý. 

Česká republika se zařadila po bok zemí, které poskytují silnou podporu podnikatelům a firmám, postiženým koronavirem, jako je Německo, Dánsko či Rakousko, které hradí až 100% kompenzaci mezd. I mnohem zadluženější země - Španělsko či Francie - hodlají koronavirem zasaženým firmám kompenzovat mzdové náklad minimálně ze 70%. "Je dobře, že vláda si uvědomila, že nízká úroveň zadluženosti poskytuje české ekonomice dobrý finanční polštář ve srovnání s jinými státy," myslí si prezdinet Hospodářské komory ČR. 

V současné chvíli je nicméně klíčové, aby státní správa všechna vládou přijatá opatření co nejrychleji zúřadovala a konkrétní pomoc, resp. peníze co nejdříve viděli podnikatelé na svých účtech. Mnoho podnikatelů se nachází na samé hraně existence a každý den prodlení by pro ně mohl být poslední kapkou. Podnikatelská sféra přitom bude klíčová při znovunastartování naší ekonomiky, až krize spojená s koronavirem opadne. "Bez živnostníků a firem, které jsou nyní nejohroženější, se letos z hospodářských problémů jen velmi těžko dostaneme," uzavírá Vladimír Dlouhý. 

Zdroj: Tisková zpráva Hospodářské komory ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. říjen 2020
Byznys Koronavirus

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před podvodnými e-maily vydávající se za výsledky testů na COVID-19

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost ČR (NÚKIB) na svých webových stránkách zveřejnil upozornění na hrozbu podvodných e-mailů s tématem výsledků testů na onemocnění covid-19. Neznámí...

Přečíst celý článek
29. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Vláda schválila rozšíření programu COVID nájemné i pro další obory

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci i prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na ...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi

Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrad...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.