#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

OSVČ mohou žádat o ošetřovné za červen do 14. srpna

20. červenec 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Ode 15. července 2020 mohou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) žádat o „ošetřovné“ za červen. A to v rámci 4. výzvy ze speciálního dotačního programu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Podmínky pro ošetřovné za červen jsou stejné jako v květnové výzvě, k žádosti se tedy nepřikládá žádná příloha. Jen je potřeba uvést důvod, proč dítě/hendikepovaný člověk do školy/zařízení sociálních služeb nechodí,“ řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Ošetřovné je určené lidem, kteří musí pečovat o dítě nebo hendikepovaného člověka a současně tak nemohou vykonávat samostatnou výdělečnou činnost hlavní. Při splnění stanovených podmínek mohou dostat pomoc v rámci dotačního programu ve výši 500 Kč za kalendářní den. O příspěvek se žádá prostřednictvím inteligentního on-line formuláře dostupného na www.mpo.cz/osetrovneosvc.

Žádosti se mohou podávat až do 14. srpna

Do žádosti musí OSVČ vyplnit jen základní údaje ke svému podnikání, dítěti/osobě, o kterou se stará, a název, adresu a webové stránky školy/školky/dětské skupiny/ústavu. Žádost je skutečně jednoduchá a zabere při vyplňování jen pár minut,“ říká ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání Pavel Vinkler. Žádosti o „ošetřovné“ za červen budou moci osoby samostatně výdělečně činné podávat až do 14. srpna. Vyplněný e-tiskopis se posílá na Ministerstvo průmyslu a obchodu. A to prostřednictvím datové schránky nebo poštou zaslat vytištěnou žádost, nejlépe doporučeně. Pokud je žadatel držitelem uznávaného elektronického podpisu, je možné žádost zaslat podepsanou tímto uznávaným elektronickým podpisem na fpmpo20@mpo.cz, do předmětu uvést „fpcer“.

MPO schválilo už na 135 tisíc žádostí

MPO dosud přijalo 161 tisíc žádostí o „ošetřovné“, 135 tisíc je schválených, 6 tisíc vrácených a podnikatelé ještě neposlali podklady, 11 tisíc zamítnutých (zejména duplicitní žádosti na jedno identifikační číslo), 9 tisíc žádostí se ještě bude hodnotit. Chybovalo se zejména v tom, že bylo špatně uvedeno číslo bankovního účtu, chyběla identifikace OSVČ, na žádosti nebyl podpis apod. Dosud MPO na tuto dotaci, kterou resort v reakci na pandemii koronaviru připravil v rekordně krátké době, protože zákon o nemocenském pojištění s tímto ošetrovným pro OSVČ nepočítá, vyplatilo 1,5 mld. Kč.

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Vláda schválila rozšíření programu COVID nájemné i pro další obory

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci i prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na ...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi

Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrad...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Pokud stát chce povinné testování zaměstnanců, měl by se na něm finančně podílet, připomíná Hospodářská komora

Kdyby měly firmy zákonnou povinnost testovat své zaměstnance na koronavirus, přinese to vysoké náklady pro současnou krizí zasažené podnikatele. Stát by tak měl spolu s případným povinným testování př...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.