#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Kamionoví dopravci žádají kvůli kolonám zrušení kontrol u hranic

16. duben 2020
Doprava Koronavirus

Kamionoví dopravci žádají vládu o okamžité zastavení hraničních kontrol při cestách na západ. U hranic se od úterý tvoří několikakilometrové kolony, podle dopravců je způsobují plošné kontroly délky pobytu řidičů v zahraničí. Dopravci tak nestíhají rozvoz svých zakázek, což prohlubuje jejich současné ztráty. V tiskové zprávě to uvedlo sdružení dopravců Česmad Bohemia. Cizinecká policie k tomu uvedla, že musí kontrolovat podmínky pro překračování českých hranic u stanovených výjimek. Změnit to může pouze vláda. Kamionoví dopravci se teď potýkají až s polovičním úbytkem zakázek. Na D8 před hranicí s Německem se druhým dnem tvoří dlouhá kolona. Ta je i v Rozvadově na D5 ve směru z ČR do SRN.

Dopravcům vadí především nový režim hraničních kontrol, který má zajistit evidenci pohybu osob a prověřovat, zda nepřekračují 14 dní pobytu v zahraničí. V případě že ano, musí řidiči následně do karantény. Podle sdružení však tyto plošné kontroly ohrožují bezpečnost provozu a zvyšují zdravotní rizika řidičů. Dopravci navíc nestíhají své zakázky a inkasují pokuty a ztráty.

"Plošná evidence všech řidičů je absolutně nezvládnutá, a pokud má sloužit jen ke zjištění, zda řidič nebyl v zahraničí více než 14 dní, pak i nesmyslná. Absolutní většina z nich se totiž vrací během pár dnů domů. Žádáme vládu o okamžité zastavení kontrol a hledání jiného řešení," uvedl dnes odpoledne prezident sdružení Josef Melzer. Podle něj se situace od úterý vůbec nezlepšila, a jediným řešením je tak zastavení kontrol.

Sdružení zároveň ocenilo, že v předchozích týdnech byla v Evropě zavedena opatření, které urychlila přechod hranic. Podle doporučení Evropské komise by neměl trvat déle než 15 minut. Současná opatření u českých hranic však trvají podle dopravců mnohem déle.

V úterý se na některých hraničních přechodech tvořily několikakilometrové kolony. Například na dálnici D8, kde je omezen provoz v dálničních tunelech, se tvořila až 20kilometrová fronta. Fronty se tvoří na dálnici i dnes, dopoledne dosahovala podle policie 17 kilometrů.

Kamionoví dopravci v minulých týdnech zaznamenali až poloviční úbytek zakázek, problémy způsobuje především zastavení výroby v tuzemských automobilkách. Některé firmy podle sdružení proto řeší existenční potíže. Vláda zatím rozhodla o odkladu úhrad silniční daně a také mýtného.

Na dálnici D8 ve směru na Německo byla druhým dnem kolona

Na dálnici D8 ve směru na Německo se včera druhým dnem vytvořila kolona aut. Přes den dosahovala několika desítek kilometrů. K 18:00 se fronta zkrátila zhruba na 16 kilometrů, krátce po 20:00 byl provoz plynulý. Policie řídila dopravu před tunely v Českém středohoří a na jiných místech. ČTK to řekla mluvčí policie Ústeckého kraje Jana Slámová. Fronty na dálnici se tvořily od úterý, kdy začala platit nová pravidla kontroly řidičů na hranicích.

Policie řídila dopravu ve směru do Německa už od Lovosic. Ředitelství silnic a dálnic dodalo na různá místa na dálnici balenou pitnou vodu. Policie posílila přes den hlídky a kontroly.

Na dálnici D8 se kolony tvoří od úterý, kdy se evidence všech lidí a vozů zavedla. "Od úterý kontrolujeme všechny osoby a vozidla, a to jak při vstupu do České republiky, tak při výjezdu z ČR, protože jsme povinni vést jejich evidenci kvůli karanténě. To má za následek zdržení," uvedla Slámová. Kontroly tak zaberou delší dobu, než tomu bylo do Velikonočního pondělí.

Ke tvorbě kolon přispělo podle Slámové i to, že pendleři po Velikonocích odjíždějí na pracovní turnusy a v úterý se rozšířily možnosti pro vycestování. Občané ČR mohou v nezbytných a jasně odůvodněných případech vycestovat do zahraničí.

V Rozvadově na D5 jsou velké fronty kamionů

Před hraničním přechodem Rozvadov na Tachovsku na dálnici D5 jsou dnes na výjezdu z Česka do Německa kolony nákladních vozidel slouhé deset až 15 kilometrů. ČTK to řekla mluvčí policie Plzeňského kraje Martina Korandová. Kolony kamionů se tam na základě kontrol zavedených jako opatření proti šíření koronaviru tvořily i v úterý. Na dalším velkém silničním hraničním přechodu ve Folmavě na Domažlicku i na dalších dvou menších je provoz plynulý.

Podle informací ČTK jsou fronty z ČR tak dlouhé kvůli tomu, že všichni dopravci po Velikonocích vyrážejí do zahraničí. Naopak na příjezdu do Česka jsou dnes kolony menší, jen pár kilometrů. V pátek a v sobotu by to mělo být zase obráceně. "Policie (na české straně) kontroluje a zapisuje všechny vozidla tam i zpět," uvedla mluvčí.

Regionální hraniční přechod Lísková na Domažlicku, který je z rozhodnutí vlády uzavřený, hlídá policie a voják. Podle fotoreportéra ČTK, který byl na místě, přes přechod nikoho nepouštějí a posílají řidiče na Folmavu, která je od Lískové 15 kilometrů. Přes hranici mohou projet jen němečtí farmáři, kteří mají v na české straně pronajatá nebo svá pole. Obě čerpací stanice v Lískové, kam jezdili Němci pro levnější benzin jsou uzavřené, stejně jako krámy v objektu bývalé celnice.

Na hranicích do Německa v Pomezí nad Ohří jsou znovu kolony

Na hraničním přechodu do Německa v Pomezí nad Ohří se znovu tvoří od rána kolony. Přísnější kontroly na hranicích způsobují zdržení asi 2,5 hodiny, uvádí server dopavniinfo.cz. Fronty jsou ale podle policie menší než v úterý, kdy nová opatření začala platit, řekla dnes ČTK krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí.

"Fronty na přechodu v Pomezí nad Ohří jsou z české strany asi jeden kilometr, z německé strany do Čech pak asi tři kilometry," popsala aktuální situaci Krejčí. Na hraničním přechodu ve Vojtanově, který je určen jen pro pendlery, se kolony netvoří.

Policie od úterka kontroluje při výjezdu i návratu všechny osoby, což odbavení aut zpomaluje. Kromě řidičů nákladní dopravy mohou přes hranice stále i pendleři, kteří podle nových pravidel mohou zůstat v Německu dva týdny a po návratu musí na stejnou dobu do karantény. Navíc k nim přibyli i další lidé, kteří mohou nově v nezbytných a jasně odůvodněných případech vycestovat, například z pracovních důvodů nebo za rodinou.

Zdroj: ČTK


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. říjen 2020
Koronavirus

Vláda schválila rozšíření programu COVID nájemné i pro další obory

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci i prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na ...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Koronavirus

U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi

Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrad...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Koronavirus

Pokud stát chce povinné testování zaměstnanců, měl by se na něm finančně podílet, připomíná Hospodářská komora

Kdyby měly firmy zákonnou povinnost testovat své zaměstnance na koronavirus, přinese to vysoké náklady pro současnou krizí zasažené podnikatele. Stát by tak měl spolu s případným povinným testování př...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.