#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Jihočeské firmy nejvíce trápí omezení odbytu. Zatím výrazně nepropouštějí, ale některé firmy jsou nucené propouštění zvážit

04. květen 2020
Byznys Koronavirus

Průzkum Hospodářské komory České republiky, do kterého se zapojily i jihočeské firmy, potvrzuje, že Jihočechy nejvíce trápí omezení týkající se odbytu. Řadě firem klesají tržby a některé odhadují pokles dokonce ve výši 80 až 100 %. Zatím se firmy snaží nepropouštět, ale některé jsou nuceny tento krok zvážit.

„Jihočeské firmy nejvíce trápí omezení týkající se odbytu. Sdělilo to více jak 50 % jihočeských firem, které se zapojily do průzkumu Hospodářské komory České republiky (HK ČR),“ uvádí Martin Necid z Jihočeské hospodářské komory. Současně z průzkumu vyplývá, že téměř polovina firem (46,15 %) se potýká s vícero problémy, jako je strach zaměstnanců, omezení otevírací doby, zavření škol, díky čemuž nemohou zaměstnanci docházet do práce, uzavření hranic a další.

Celkem se do průzkumu HK ČR zapojilo 376 respondentů z jižních Čech, kteří odpovídali na otázky ve třech vlnách v období od března do dubna 2020. Necelá polovina z nich (44,7 %) se řadí dle počtu zaměstnanců mezi mikro firmy. Do průzkumu se zapojily i velké firmy (7,7 %).

Jen pouze 4 z dotazovaných firem se zatím nedotkla současná situace, co se týče snížení tržeb (odbytu). Většina firem pak uvádí, že pokles tržeb je výrazný, čtvrtina z nich dokonce uvádí pokles tržeb o 81 až 100 %.

„Firmy (44 %) potvrzují, že zatím nedochází k propouštění, což je pozitivní. Na druhou stranu více jak čtvrtina firem tento krok zvažuje,“ říká Martin Necid a dodává, že ve většině případů se jednalo pouze o propouštění do 10 % zaměstnanců, pouze tři dotázané firmy musely podniknout vážný krok a propustit více než polovinu svých zaměstnanců.

Průzkum také potvrdil, že dostupnost ochranných prostředků se zlepšuje. 43 % respondentů uvedlo, že je to částečně i díky přístupu a solidaritě jejich zaměstnanců, kteří během této nelehké situace začali šít roušky doma, což zaměstnavatelům velmi pomohlo.

Podrobnější informace o dopadu koronavirové krize na jihočeské firmy je k dispozici ve zprávě „Dopady na firmy v Jihočeském kraji – KORONAVIRUS“. Jihočeská hospodářská komora plánuje také oslovit své členy s žádostí o sdílení svých zkušeností a konkrétní situaci ve firmách. Dotazníkové šetření bude zveřejněno na webu Jhk.cz. 

Dokumenty


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. říjen 2020
Byznys Koronavirus

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před podvodnými e-maily vydávající se za výsledky testů na COVID-19

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost ČR (NÚKIB) na svých webových stránkách zveřejnil upozornění na hrozbu podvodných e-mailů s tématem výsledků testů na onemocnění covid-19. Neznámí...

Přečíst celý článek
29. říjen 2020
Koronavirus

Vláda schválila rozšíření programu COVID nájemné i pro další obory

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci i prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na ...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Koronavirus

U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi

Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrad...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.