#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Hospodářská komora byla podnikatelům v době krize nápomocná nejvíce, vyplynulo z průzkumu HK ČR

21. červenec 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Největší podíl respondentů (44 %) v posledním šetření Hospodářské komory (HK ČR) zmínil, že během koronavirové krize jim svými službami pomohla Hospodářská komora. Velmi zajímavé je zjištění, že toto hodnocení se v podstatě neliší v závislosti na velikosti firmy nebo oboru podnikání. Je to mimo jiné znamení toho, že mimořádně nepřehledná a chaotická byla komunikace vlády během ochranných, hygienických opatření. Podnikatelé i proto v průzkumu ocenili především informační podporu Komory, a to formou denních e-mailů, zvláštního prostoru na webových stránkách včetně chatbota nebo prostřednictvím speciální poradny ve spolupráci s partnerskými advokátními kancelářemi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomohli i zákazníci a občané

Z výsledků průzkumu vyplynulo, že podnikatelům mimořádný stav pomohli překonat z velké části vlastní zákazníci a občané – více než třetina, konkrétně 36 % respondentů zvolilo tuto odpověď. Především menším podnikatelům a firmám podnikajícím ve službách a ve stavebnictví pomohlo, že část zákazníků zachovala jejich firmám přízeň, i přes složitou situaci nezrušila své zakázky, přesunuli své nákupy online nebo využili předprodejů a dalších variant pomoci. Vedle zákazníků sehráli pozitivní roli i občané převážně zodpovědným chováním nebo např. výrobou a dodáváním ochranných prostředků.

Čtvrtině respondentů pomohly ostatní firmy

Téměř čtvrtina respondentů (23 %) uvedla, že jim hlavní „pomocnou rukou“ byly ostatní firmy – např. dodavatelé, kteří posečkali se splácením dodávek, příp. vyšli vstříc se storny atd. Pětina respondentů (21 %) pochválila vládu, resp. Parlament ČR či obecně politiky za protikrizová opatření. Tato možnost byla častěji volena zástupci velkých firem a významných zaměstnavatelů a firem ze zpracovatelského průmyslu, který je pro českou ekonomiku zásadní.

Role úředníků na ministerstvech a dalších úřadech byla hodnocena jako podobně užitečná jako přístup bank či pojišťoven (17 %, resp. 16 %). Přístup úřadů pomohl především mikro firmám, zatímco banky zase těm velkým. Jen každému desátému respondentovi výrazně pomohli politici na regionální úrovni, mezi firmami s více než 250 zaměstnanci si ale přístup krajů či obcí pochvaluje 22 % respondentů.

Pronajímatelé nevycházeli nájemcům vstříc tak často

Přes setrvalý apel Hospodářské komory bohužel pronajímatelé nevycházeli nájemcům vstříc tak často, jak očekávali. Jen 9 % firem si přístup pronajímatelů chválí, přičemž se to týká především těch nejmenších firem a nejpostiženějších oborů, tedy cestovního ruchu a restauračních služeb. Je zde tedy značný prostor pro uplatnění programu COVID – nájemné.

V rámci otevřené odpovědi podnikatelé často zmiňovali, že v koronavirové krizi si pomohli především sami, důležitá pro ně byla i podpora rodin nebo vlastních zaměstnanců. Firmy z nejpostiženějších odvětví často zdůrazňovaly podporu ze strany Asociace hotelů a restaurací. Nebyla opomenuta i důležitá role krajských hygienických stanic.

Zdroj: Tisková zpráva Hospodářské komory ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Vláda schválila rozšíření programu COVID nájemné i pro další obory

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci i prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na ...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi

Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrad...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Pokud stát chce povinné testování zaměstnanců, měl by se na něm finančně podílet, připomíná Hospodářská komora

Kdyby měly firmy zákonnou povinnost testovat své zaměstnance na koronavirus, přinese to vysoké náklady pro současnou krizí zasažené podnikatele. Stát by tak měl spolu s případným povinným testování př...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.