#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Forma pomoci pro větší podniky: Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci (EGF)

24. duben 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Nachází se váš podnik třeba kvůli omezením okolo COVID-19 v situaci, kdy musel propustit více než 500 pracovníků (včetně dodavatelů a výrobců, kteří jsou odběrateli uvedeného podniku) a hledáte cesty, jak vše ještě zaměstnancům usnadnit? Pomoci vám může Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci (EGF). 

Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci (EGF) poskytuje pomoc pracovníkům, kteří byli propuštěni v důsledku velkých strukturálních změn v celosvětovém obchodu souvisejících s globalizací. V období 2014-2020 je v rámci tohoto programu ročně k dispozici až 150 milionů EUR, z nichž může být financováno až 60 % nákladů na projekty, které mají propuštěným pracovníkům pomoci při hledání zaměstnání nebo se založením vlastní firmy.

Prostředky z fondu jsou primárně použity v případech, kdy jediný podnik propustil více než 500 pracovníků (včetně dodavatelů a výrobců, kteří jsou odběrateli uvedeného podniku), nebo pokud došlo v určitém odvětví k masivnímu propouštění, a to v jednom či několika sousedních regionech.

Na co lze pomoc EGF využít?
Z fondu lze spolufinancovat projekty týkající se:
- pomoci při hledání práce
- poradenství v oblasti profesionálního rozvoje
- vzdělání a rekvalifikace
- coaching a mentoring
- podnikání a zakládání podniku

Z fondu nelze financovat opatření sociálního zabezpečení (dávky v nezaměstnanosti nebo důchody).

Jak podat žádost?

O prostředky z fondu mohou žádat pouze přímo členské státy EU, nikoliv podniky nebo organizace. Ty by se měly obrátit na kontaktní osobu EGF v daném státě.

Kontaktní osobou v České republice je paní Hana Jamrichová z Ministerstva práce a sociálních věcí (hana.jamrichova@mpsv.cz, +420 221 922 412). Kontaktovat je možné také přímo ředitelství Evropské komise pro zaměstnanost a sociální věci na emailové adrese EMPL-EGF@ec.europa.eu.

Nařízení o EGF dává členským státům 12 týdnů na shromáždění nezbytných informací a podání žádosti. Pokud Komise potřebuje další informace, má členský stát dalších 6 týdnů na to, aby připravil odpověď.

Co je potřeba?

Členské státy musí poskytnout odůvodněnou analýzu mezi propouštěním nebo ukončením činnosti minimálně 500 osob v referenčním horizontu 9 měsíců a velkými změnami ve struktuře světového obchodu, nebo zásadními problémy místního, nebo národního hospodářství. Tato analýza by měla být založena na jasných statistických důkazech.

Mohou využít EGF malé a střední podniky, nebo osoby samostatně výdělečné?

Teoreticky ano, ale pouze v omezených případech.

U malých a středních podniků (MSP) lze EGF využít v případě, že je MSP dodavatelem, nebo výrobcem, který je odběratelem podniků, který se potýká s propouštěním v důsledku dopadů globalizace nebo celosvětové hospodářské a finanční krize a žadá prostředky z EGF. Zároveň může MSP využít prostředků EGF, pokud členský stát dokáže, že malé a střední podniky jsou hlavním nebo jediným druhem podnikatelů v regionu, případně v určitém konkrétním hospodářském odvětví. U osob samostatně výdělečně činných platí podobné podmínky.

Vždy platí, že pro více informací o možnostech využití EGF je dobré se obrátit na kontaktní osobu v ČR zodpovědnou za využívání EGF.

Více informací a kontakt naleznete na webu Tomáše Zdechovského, který je předsedou pracovní skupiny EGF.

Zdroj: www.zdechovsky.eu


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Vláda schválila rozšíření programu COVID nájemné i pro další obory

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci i prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na ...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi

Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrad...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Pokud stát chce povinné testování zaměstnanců, měl by se na něm finančně podílet, připomíná Hospodářská komora

Kdyby měly firmy zákonnou povinnost testovat své zaměstnance na koronavirus, přinese to vysoké náklady pro současnou krizí zasažené podnikatele. Stát by tak měl spolu s případným povinným testování př...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.