#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Firmy nesmí ztratit zahraniční trhy. Pomohou týmy českých ambasadorů

18. březen 2020
Byznys Podpora podnikání Koronavirus

Bezprecedentní epidemie koronaviru již dnes představuje vážnou překážku pro české firmy, a to nejen z hlediska domácí výroby. S ohledem na narůstající bariéry zahraničního obchodu je stále problematičtější české výrobky dostat ke koncovým zákazníkům. Realizace a logistika mezinárodního obchodu se v tuto chvíli stává čím dál složitější, 84 % českého exportu míří do dalších států Evropské unie, kde je již nyní mnoho zemí koronavirem zasaženo a kde také zavádí mimořádná opatření. Restrikce se týkají i obchodu s naším největším mimoevropským partnerem, Spojenými státy americkými.

OKAMŽITÉ KROKY: NOUZOVÝ BALÍČEK SLUŽEB PRO VÝVOZCE

Tým ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí oslovil české podnikatele a na základě jejich požadavků s okamžitou platností rozšiřuje a násobí služby pro firmy v zahraničí. K tomu poslouží především síť zastupitelských úřadů a zástupců států, díky nimž bude MZV schopno poskytovat služby ve více než 150 zemích po celém světě. Služby budou nabízeny zdarma. MZV tak naváže na již oznámené programy Ministerstva průmyslu a obchodu a programy exportní pojišťovny EGAP a České exportní banky.

ZÁKLADEM JSOU OVĚŘENÉ A AKTUÁLNÍ INFORMACE

Klíčové v dnešní situaci, která se nejen v České republice vyvíjí každým dnem, jsou nejaktuálnější a nejpřesnější informace. Diplomaté v zahraničí zveřejňují zprávy o aktuálním vývoji ve svých teritoriích na webových stránkách zastupitelských úřadů (ve formátu www.mzv.cz/nazevmestaambasady), v Praze se informace doplňují svodně na stránkách export.cz a businessinfo.cz. Informace reagují na praktické dotazy, které MZV od firem dostává. Síť expertů v zahraničí bude i nadále zjišťovat informace, které vývozci nemohou najít a ověřovat je, pokud jejich výklad není jednoznačný.  

CHYBĚJÍCÍ CESTY PODNIKATELŮ

V době, kdy není možné pořádat podnikatelské sektorové mise, ani zahraniční partnery přijímat v České republice, je důležité udržet s nimi kontakt a získat možnost v podnikatelských aktivitách pokračovat na dálku, zajistit kontinuitu obchodních styků i řešení logistických a jiných problémů spojených s mimořádnými opatřeními. K dnešnímu dni proto ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a Svazem průmyslu a dopravy ČR spouští MZV nástroj na podporu ekonomických aktivit v zahraničí (PROPEA), který umožní českým firmám na zahraničních trzích operativně reagovat na tuto mimořádnou situaci díky spolupráci ambasády s místními experty. Program je financován z meziresortního společného nástroje na podporu ekonomické diplomacie. Pilotně začne fungovat tato podpora v 10 zemích světa: Maroko, Japonsko, Mongolsko, Indie, Vietnam, Bosna a Hercegovina, Peru, Čína, Velká Británie a Mexiko.

PŘÍPRAVA NA NOVÉ PŘÍLEŽITOSTI

Momentální stav nebude trvat věčně, proto je potřeba být připraven, být „na značkách“, a to i v souvislosti se zmiňovanými stimulačními balíčky. Nyní můžeme také pracovat na analýze trhů a hledání nových kontaktů. Jednotná zahraniční síť českých ambasád a státních agentur je připravena analyzovat příležitosti, vyhledat vhodné obchodní partnery a předat jejich kontakty. Tyto služby budou firmám také poskytovány zcela zdarma. Díky moderním technologiím je možné se zahraničními kolegy komunikovat bez potíží.

WEBINÁŘE NAHRADÍ CHYBĚJÍCÍ MISE A SEMINÁŘE

Než se obnoví mise a jednání podnikatelů v zahraničí, spouští Ministerstvo zahraničních věcí díky moderním technologiím webináře s ekonomickými diplomaty, kde se jich můžete zeptat nejen na aktuální situaci, ale také na příležitosti, které v teritoriu za běžných okolností jsou a které očekávají po odeznění epidemie (více o webinářích na www.export.cz/akce).

Společně to zvládneme. Zahraniční trhy nesmíme opustit, budeme hledat s exportéry nové příležitosti. V zahraničí jsme jeden tým, který buduje respekt České republice a pomáhá dávat práci našim lidem doma, uvedl Martin Tlapa, náměstek ministra zahraničních věcí ČR. 

Zdroj: Moderní ekonomická diplomacie MZV ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. říjen 2020
Byznys Koronavirus

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před podvodnými e-maily vydávající se za výsledky testů na COVID-19

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost ČR (NÚKIB) na svých webových stránkách zveřejnil upozornění na hrozbu podvodných e-mailů s tématem výsledků testů na onemocnění covid-19. Neznámí...

Přečíst celý článek
29. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Vláda schválila rozšíření programu COVID nájemné i pro další obory

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci i prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na ...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi

Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrad...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.