#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Chytrá karanténa: data jako zbraň proti šíření COVID-19

31. březen 2020
IT Inovace Koronavirus

Stát spustil na jižní Moravě systém tzv. inteligentní karantény. Jde o nový způsob boje proti šíření onemocnění COVID-19. Systém využívá data z mobilních telefonů za účelem trasování nakaženého jedince. Celoplošně by měl fungovat po Velikonocích.

Doposud probíhal monitoring nakažených osob ručně, což je v případě narůstajícího počtu nakažených značně problematické. Pokud bude nakažený člověk souhlasit, budou moci hygienici ve spolupráci s uskupením COVID19CZ (dobrovolná iniciativa technologických firem a IT nadšenců) na základě geolokačních údajů zpětně trasovat pohyb nakažené osoby (vytvářet tzv. heat mapy) a vytipovat ohrožená místa, kde by se nákaza mohla šířit, a osoby, se kterými byl nakažený ve styku.

Systém inteligentní karantény je primárně založen na využití dat mobilních operátorů, tzv. provozních (např. telefonní číslo) a lokalizačních (údaje o poloze telefonu) údajů ve smyslu zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích.

Právní základ pro získávání těchto dat a vůbec zavedení systému chytré karantény lze najít v zákoně č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, který v ustanovení § 62a hovoří o povinnosti osob sdělovat důležité okolnosti v zájmu epidemiologického šetření.

Zpracování a předání údajů od operátorů je možné jen na vyžádání ministerstva zdravotnictví (MZ) nebo pověřené krajské hygienické stanice (příjemci údajů), a jen pro určené mobilní telefonní číslo (viz mimořádné opatření MZ z 19. března). Ačkoliv samotné zpracování takto získaných údajů zajišťuje soukromé uskupení COVID19CZ na základě konkrétního smluvního ujednání, přístup k těmto datům by měli mít pouze příjemci dle mimořádného opatření.

Příjemce těchto údajů je navíc oprávněn si je vyžádat pouze za předpokladu, že subjekt údajů je osobou nakaženou koronavirem SARS-CoV-2 a že výslovně a jednoznačně předem potvrdí svůj souhlas s takovýmto zpracováním údajů (pravděpodobně v rámci nahrávaného telefonního hovoru s operátorem). Takto získané údaje by měly být uchovávány pouze po dobu nezbytně nutnou pro splnění účelu, přičemž tato doba nesmí nikdy překročit šest hodin.

Systém chytré karantény může být účinným nástrojem v boji proti této pandemii. Při získávání dat o nakažených subjektech je však třeba respektovat i právo na ochranu soukromí, ochranu osobních údajů a s tím spojené principy. Koneckonců, dle posledních dostupných informací vláda ustupuje od původně zamýšleného plánu využívat i analýzy bankovních dat (zejména údajů o použití platebních karet) za účelem zpřesnění polohy osob právě z důvodu příliš velkého rizika porušení ochrany osobních údajů.

Zdroj: KPMG - Daňové a právní aktuality


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. říjen 2020
Koronavirus

Vláda schválila rozšíření programu COVID nájemné i pro další obory

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci i prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na ...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Koronavirus

U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi

Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrad...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Koronavirus

Pokud stát chce povinné testování zaměstnanců, měl by se na něm finančně podílet, připomíná Hospodářská komora

Kdyby měly firmy zákonnou povinnost testovat své zaměstnance na koronavirus, přinese to vysoké náklady pro současnou krizí zasažené podnikatele. Stát by tak měl spolu s případným povinným testování př...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.