#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Zahraniční pracovníci mají zelenou

16. červen 2020
Byznys HR a personalistika

České firmy mohou od pondělí opět začít žádat o uchazeče o zaměstnání z Ukrajiny a dalších neunijních zemí bez omezení typu pracovní pozice.

Vízová centra v zahraničí byla po dobu nouzového stavu uzavřená. V praxi to znamená, že nepřijímala žádné žádosti o zaměstnanecké karty. Vízové centrum na Ukrajině je sice už od konce května otevřené, ale dosud vyřizovalo jen sezonní pracovníky pro zemědělství. O víza již mohli žádat také vysoce kvalifikovaní lidé a pracovníci ve zdravotnictví, sociálních službách a ve vědeckém výzkumu.

Od pondělí se rozběhly vládní programy pro zaměstnance i z dalších oborů. „Ode dneška jsou přijímány žádosti o zaměstnanecké karty Ukrajinců, kteří byli zařazeni do Programu kvalifikovaný zaměstnanec ještě před vyhlášením nouzového stavu, a rovněž noví uchazeči jsou zařazováni k podání své žádosti o zaměstnaneckou kartu. Současně jsou vydávána víza ukrajinským pracovníkům, kterým byla ministerstvem vnitra zaměstnanecká karta již schválena,“ sdělila v pondělí Právu mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Program kvalifikovaný zaměstnanec
Země Vládou stanovené kvóty
Bělorusko 800 žádostí/rok
Filipíny 1 000 žádostí/rok
Indie 600 žádostí/rok
Kazachstán 300 žádostí/rok
Moldavsko 600 žádostí/rok
Mongolsko 1 000 žádostí/rok
Srbsko a Černá Hora 2 000 žádostí/rok
Ukrajina  40 000 žádostí/rok

 

„Podnikům pracovníci opravdu chybějí. Ačkoliv byl program Kvalifikovaný zaměstnanec plně obnoven až dnes ráno, evidujeme již nyní žádosti od několika firem,“ uvedla v pondělí pro Právo poradkyně Sekce zaměstnavatelského Svazu průmyslu a dopravy ČR Jitka Hejduková.

Svaz průmyslu přijímá žádosti na tyto pracovníky od zaměstnavatelů. „Od začátku fungování programů řízené ekonomické migrace zpracoval více než 14 tisíc žádostí pro více než 500 společností,“ doplnila Hejduková.

Hospodářská komora ČR nyní podle mluvčího Miroslava Dira eviduje žádosti 171 zaměstnavatelů o 754 kvalifikovaných pracovníků z ciziny.

„Chceme-li nastartovat tuzemskou ekonomiku, bez kvalifikovaných zahraničních pracovníků se české firmy neobejdou. Navzdory tomu, že očekáváme mírný růst nezaměstnanosti, v řadě odvětví firmy stále budou chybět určité profese, kterých je a bude nedostatek. Příkladem je oblast stavebnictví, neutichá ani velká poptávka po skladnících, řidičích vysokozdvižných vozíků apod.,“ dodal Diro.

Zdroj: Novinky.cz, Právo.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. říjen 2020
Byznys

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před podvodnými e-maily vydávající se za výsledky testů na COVID-19

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost ČR (NÚKIB) na svých webových stránkách zveřejnil upozornění na hrozbu podvodných e-mailů s tématem výsledků testů na onemocnění covid-19. Neznámí...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
HR a personalistika

U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi

Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrad...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Byznys

Pokud stát chce povinné testování zaměstnanců, měl by se na něm finančně podílet, připomíná Hospodářská komora

Kdyby měly firmy zákonnou povinnost testovat své zaměstnance na koronavirus, přinese to vysoké náklady pro současnou krizí zasažené podnikatele. Stát by tak měl spolu s případným povinným testování př...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.