#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Rodičům není lhostejná volba povolání svých dětí

08. říjen 2019
Tisková zpráva Spolupráce škol a firem

Rodiče pomáhají žákům s výběrem střední školy. Potvrzuje to průzkum Jihočeské hospodářské komory, ale také zájem rodičů na burzách škol. Ty odstartovaly v prvním říjnovém týdnu a budou pokračovat až do listopadu. Návštěvníci se seznámí se školami z Jihočeského kraje a dalších regionů a podívají se i na ukázky prací žáků středních škol a učilišť.  

Podle průzkumu Jihočeské hospodářské komory vybírá většina rodičů (82 %) školu společně s dětmi. Hlavním kritériem je přitom přání dítěte a jeho studijní předpoklady. Pro téměř 10 % rodičů je klíčovým faktorem pro rozhodování o škole následné uplatnění na trhu práce. Pouze 7 % rodičů pak uvádí, že nechávají volbu studia na svých dětech. Jihočeská hospodářská komora realizuje tradičně na podzim Burzy škol, které mají pomoci dětem ze základních škol s výběrem studia a střední školy. Určeny jsou jak základním školám, tak i veřejnosti, a především rodičům.  

Zájem rodičů o výběr střední školy roste. „Během prvního týdne přišlo na burzy škol ve Vimperku a Jindřichově Hradci téměř 1300 návštěvníků. Těší nás, že každoročně vidíme stále více přicházet rodiče,“ uvádí Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory. O výběru střední školy pro svého syna přemýšlí i Jiří Vrchovecký, který s ním dorazil na Burzu škol v Jindřichově Hradci: „Pomáháme synovi s výběrem školy, proto jsme dnes na burze škol. Vybíráme podle jeho zájmů i následného uplatnění. Důležitá je i forma ukončení studia. Konečné slovo a rozhodnutí je společné.“ To, že často rozhodují rodiče společně s dětmi, potvrzuje i Miroslav Staněk, tatínek žačky 9. třídy z Vimperka: „Dcera by chtěla pracovat ve zdravotnictví. V tom ji podporuji, myslím, že v tomto oboru je dobré uplatnění. Ještě se ale pojedeme podívat na dny otevřených dveří." 

Burzy škol jsou přehlídkou středních škol, učilišť a často i firem nejen z blízkého okolí. Přijíždějí nejen školy z přilehlých okresů, ale i z celého kraje a někdy i školy z Vysočiny, Plzeňska či dokonce Rakouska.  František Čapek, zástupce ředitele Vyšší odborné školy lesnické a Stření lesnické školy v Písku vysvětluje, proč se tato škola prezentuje ve Vimperku: „Ze Šumavy máme spoustu žáků, proto je pro nás Burza ve Vimperku ideálním místem pro prezentaci. Rádi bychom oslovili, co nejvíce žáků. Proto tu máme na vyzkoušení i trenažér." 

Zástupci středních škol a učilišť společně se svými žáky ukazují nejen obory, které je možné na škole studovat, ale také mají připravenu řadu ukázek, co se žáci naučí a přibližují tak zájemcům i profese, které pak mohou po škole vykonávat. Návštěvníci tak nesbírají jen letáčky, ale více se zajímají a ptají: „Žáci mají zájem o studium, ale záleží na oboru. Nejvíce je zajímá skladba oborů, místo, průběh studia, organizace a benefity. Naše škola nabízí individuální přístup a rodinné zázemí,“ vyjmenovává Romana Točíková, vedoucí odborného výcviku ze Středního odborného učiliště zemědělské a služeb Dačice a dodává, že největší zájem je o obor opravář zemědělských strojů, cukrářská výroba a vrací se zájem o obor farmář, který byl v posledních letech v útlumu. 

Burzy škol organizuje Jihočeská hospodářská komora již několikátým rokem za podpory a spolupráce měst, obcí, úřadu práce, ale také v mnohých případech místních akčních skupin. V Českém Krumlově se podařilo burzu škol odstartovat před třemi lety právě za finanční podpory a organizace Místní akční skupiny Blanský les – Netolicko. „Hospodářská komora je zde spoluorganizátorem a jsme velmi rádi, že se díky spolupráci podařilo rozšířit tuto akci i na Českokrumlovsko,“ chválí spolupráci ředitelka oblastní kanceláře Jhk Český Krumlov Helena Nekolová.  

Burzy škol proběhnou ještě v šesti městech Jihočeského kraje, a to v Třeboni, Táboře, Českém Krumlově, Strakonicích, Písku a celou linii zakončí burza v Prachaticích. 

Burzy škol v Jihočeském kraji 

Město 

Datum 

Čas 

Místo 

Vimperk 

01.10.2019 

09:00 – 15:00 hod. 

Městské kulturní středisko Vimperk 

Jindřichův Hradec 

03.10.2019 

08:30 – 16:00 hod. 

VŠE – fakulta managementu, Jarošovská 1117/II 

Třeboň 

10.10.2019 

08:00 – 15:00 hod. 

Kongresové a kulturní centrum Roháč 

Tábor 

16.10.2019 

08:00 – 17:00 hod. 

Hotel Palcát, Tábor 

Český Krumlov 

22.10.2019 

09:00 – 15:00 hod. 

Všesportovní hala, Chvalšinská ulice 

Strakonice 

14.11.2019 

08:30 - 15:00 hod. 

Dům kultury Strakonice, Mírová 831 

Písek 

18.11.2019 

08:30 – 15:30 hod. 

Kulturní dům Písek 

Prachatice 

19.11.2019 

09:00 – 15:00 hod. 

Národní dům Prachatice 

 


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

19. říjen 2020
Spolupráce škol a firem

Vláda nastaví strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2030. Zaměstnavatelé se ale nebudou moci na odborném vzdělávání podílet

 I přestože se čím dál více rozevírají nůžky mezi potřebami trhu práce a vzdělávacím systémem České republiky, kvůli čemuž zaměstnavatelé nenacházejí na trhu práce vhodně kvalifikované zaměstnance, kt...

Přečíst celý článek
15. říjen 2020
Tisková zpráva

Nově schválené programy pomohou zasaženým podnikatelům s úhradou nákladů i k ochraně zaměstnanosti

Podnikatelům, kteří museli z důvodu ochranných opatření omezit nebo úplně přerušit svou činnost, svitla naděje v podobě nově schválené finanční podpory. Kromě stávajících programů Covid – Nájemné, Cov...

Přečíst celý článek
14. říjen 2020
Tisková zpráva

Ředitelka Krajské hygienické stanice radila podnikatelům, jak se zachovat při nákaze ve firmách

Kvetoslava Kotrbová, ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje, byla hostem několika on-line setkání, která pro své členy uspořádala Jihočeská hospodářská komora. Krajská hygienička infor...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.