#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Podnikatelské nápady na oživení tradic získají na jihu Čech podporu

18. březen 2019
Tisková zpráva

Jihočeská hospodářská komora má dlouholeté zkušenosti v podnikatelské sféře, což zahrnuje i poradenství start-upů. Své zkušenosti se nyní snaží aplikovat do pro komoru zatím nezmapované oblasti, a to nehmotného kulturního dědictví, což se daří díky mezinárodnímu projektu ARTISTIC. Pro letošní jaro je v rámci projektu naplánováno několik workshopů, které mají za úkol poskytnout účastníkům široké informace z oblastí potřebných pro nastartování podnikání. Konat se budou také individuální konzultace, které vyřeší konkrétní problémy zapojených účastníků.

„Podpora start-upů je jednou z důležitých oblastí naší činnosti. V dnešní rychlé době je důležité nezapomínat i na tradiční hodnoty a kulturu obecně. Právě tyto dvě, možná na první pohled nesourodé oblasti, se snažíme spojit. Podnikatelské aktivity mohou podpořit snahu o zachování historických hodnot v našem regionu, ať už se jedná o oživení původních řemesel, pořádání slavností či podporu výrobků, které jsou tradiční pro náš region,“ zdůrazňuje ředitel Jihočeské hospodářské komory, Luděk Keist.

„Naší snahou je podpořit začínající podnikatele, kteří mají zajímavé nápady v oblasti nehmotného kulturního dědictví, ale nemají dostatek financí či podnikatelských zkušeností k uvedení jejich myšlenky v život. Díky projektu ARTISTIC jim nyní můžeme zcela bezplatně pomoci. Již v březnu spouštíme asistenční program s názvem Od nápadu k realizaci, který přinese pro zájemce nejen bezplatné workshopy, ale i možnost individuálních konzultací svého záměru s odborníky,“ představuje možnosti mezinárodního projektu ARTISTIC financovaného z evropského fondu Interreg Central Europe jeho manažerka Michaela Rychnavská.

Nehmotné kulturní dědictví má v jižních Čechách bohatou tradici a mnoho podob. K tradičním patří například milevské maškary či tradiční vorařství na řece Vltavě. Za zmínku stojí i borovanské Borůvkobraní, selské slavnosti v Holašovicích či tradiční výlovy třeboňských rybníků. V regionu jižních Čech je také mnoho tvůrčích lidí se zajímavou řemeslnou tvorbou jako například umělečtí kováři, brašnáři, krajkáři či loutkaři.

Příležitost pro oživení svých podnikatelských nápadů v oblasti nehmotného kulturního dědictví dostanou nově začínající podnikatelé a další zájemci o rozvoj tradic v regionu. Díky projektu ARTISTIC budou mít možnost zapojit se do dlouhodobějšího programu nazvaného Od nápadu k realizaci. V rámci něj se mohou již v první fázi zapojení účastníci vzdělávat během připravených workshopů, kterých bude na jaře hned několik. Na workshopech získají účastníci obecné informace o stěžejních prvcích procesu vzniku podnikání. Získají znalosti v oblasti tvorby business plánu, zjistí, jak ochránit svůj produkt či službu před konkurencí, jak zpropagovat sebe a svůj business, a v neposlední řadě, kde sehnat potřebné finance důležité pro start svého podnikání. Součástí programu bude také možnost využít individuálního poradenství, kde už budou řešeny konkrétní problémy.

Do projektu ARTISTIC se mohou zapojit nejen začínající podnikatelé, ale i zaměstnanci muzeí, galerií a jiných kulturních institucí setkávající se s řadou nápadů, které by mohly obohatit rozvoj kultury v regionu. Tito odborníci získají také zcela zdarma možnost rozšířit své znalosti díky plánovaným workshopům, kde budou proškoleni v již zmíněných oblastech. Díky nabytým informacím bude vytvořena zcela ojedinělá síť kulturních mediátorů se znalostmi jednak z oblasti kultury, ale i ekonomie. Proškolení experti tak budou moci budoucím zájemcům o podnikání v oblasti nehmotného kulturního dědictví předat ucelené zkušenosti.

Pro účast v projektu stačí mít zajímavý nápad, čas a chuť se zapojit. Aktuální nabídku workshopů naleznou zájemci na webu Jhk. Kontaktovat také mohou členy týmu projektu ARTISTIC, kteří rádi zájemcům vše detailně vysvětlí.


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

15. říjen 2020
Tisková zpráva

Nově schválené programy pomohou zasaženým podnikatelům s úhradou nákladů i k ochraně zaměstnanosti

Podnikatelům, kteří museli z důvodu ochranných opatření omezit nebo úplně přerušit svou činnost, svitla naděje v podobě nově schválené finanční podpory. Kromě stávajících programů Covid – Nájemné, Cov...

Přečíst celý článek
14. říjen 2020
Tisková zpráva

Ředitelka Krajské hygienické stanice radila podnikatelům, jak se zachovat při nákaze ve firmách

Kvetoslava Kotrbová, ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje, byla hostem několika on-line setkání, která pro své členy uspořádala Jihočeská hospodářská komora. Krajská hygienička infor...

Přečíst celý článek
12. říjen 2020
Tisková zpráva

Novela zákoníku práce od Nového roku změní výpočet dovolené. Nemyslelo se však na elektronické doručování

Zaměstnavatelé by měli zbystřit. Novela zákoníku práce, která je částečně účinná už od konce července tohoto roku, totiž v lednu 2021 přinese mnohé změny. Mezi ty nejzásadnější patří způsob výpočtu do...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.