#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Koronavirus ohrožuje ekonomiku. Odborníci se neshodují jak moc, propad hrozí Itálii, možná celému světu

02. březen 2020
Byznys

Koronavirus, který se rozšířil z čínského Wu-chanu do celého světa, a nemoc Covid-19, kterou způsobuje, je sice především zdravotní hrozba, ale může být i hrozbou pro světovou ekonomiku. Jaké přesně bude mít následky, na tom se experti neshodnou. Dosud se virus objevil ve čtyřech z dvanácti největších ekonomik světa. Velké riziko představuje pro cestovní ruch či pro pohyb zboží.

Zdroj: ČT24

Světový hospodářský růst kvůli koronaviru zpomalí. Jak výrazně, na tom se ale zatím málokdo shodne, různé odhady hovoří o desetinách procenta i jednotkách procent. „Je to dáno i tím, že nejsou dostupná žádná standardní makroekonomická data, která by umožnila standardní makroekonomické prognózování. V tuto chvíli jde spíše o komparativní analýzu, srovnání s podobnými výskyty v historii,“ poznamenal analytik Komerční banky Michal Brožka.

Například ekonom František Bostl ze Starteepo hovoří o riziku světové recese. „Už nyní máme nepřímo postižený region Německa, což je jeden z ekonomických motorů Evropy, druhý z nejdůležitějších motorů. Pokud by pandemie eskalovala nebo se ještě prohlubovala do jiných regionů, tak bychom se mohli bavit o potenciálním spouštěči nejen evropské, ale možná i globální recese,“ míní.

Itálie bez přeplněných ulic. Představa, která straší obchodníky

Recese podle některých odhadů hrozí Itálii, ve které se nákaza projevila zatím nejvýrazněji z evropských zemí. Například Reuters hovoří s odvoláním na vysoce postaveného úředníka ministerstva financí o možném propadu o 0,5 až 1 procento. Pátá nejnavštěvovanější země světa mimo jiné přichází o turisty. Ti v Itálii vytvářejí až 15 procent HDP. Jak velké obavy Covid-19 vyvolává, je patrné v lombardské metropoli Miláně, kde je takřka prázdno, ale i v Římě. Vyfotit si fontánu di Trevi bez lidí by byl za obvyklých podmínek zázrak, dnes je to bez problému možné.

Útlum ale v Itálii postihl i průmyslovou výrobu a nákladní dopravu. „Řidiči, kteří byli ještě před pár dny v zasažených oblastech, musí na pokyn šéfů zůstat doma. Hovoříme o stovkách, ne-li o tisících kamionů,“ uvedl místopředseda dopravních odborů Claudio Fraconti.

Burzy padají, investoři kupují zlato
V době, kdy se wuchanský koronavirus začal šířit rychleji mimo Čínu než v zemi, odkud vzešel, padají světové burzy – v týdnu zaznamenaly rekordní propad až o tři procentní body burzovní indexy v Německu i Spojených státech. Investoři se zbavovali akcií, naopak kupovali zlato a diamanty.

Podle analytika Brožky by se na případné zásahy měly začít připravovat vlády. „Z hlediska politiky je dobré, když od vlád zaznívá ochota poskytnout nějaké způsoby financování nebo provádět expanzi z hlediska hospodářské politiky. (…) Může se stát, že hospodářský útlum bude poměrně vysoký,“ podotkl.


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. říjen 2020
Byznys

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před podvodnými e-maily vydávající se za výsledky testů na COVID-19

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost ČR (NÚKIB) na svých webových stránkách zveřejnil upozornění na hrozbu podvodných e-mailů s tématem výsledků testů na onemocnění covid-19. Neznámí...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Byznys

Pokud stát chce povinné testování zaměstnanců, měl by se na něm finančně podílet, připomíná Hospodářská komora

Kdyby měly firmy zákonnou povinnost testovat své zaměstnance na koronavirus, přinese to vysoké náklady pro současnou krizí zasažené podnikatele. Stát by tak měl spolu s případným povinným testování př...

Přečíst celý článek
26. říjen 2020
Byznys

Bezpečná práce z domova. Nepodceňte ochranu dat

Opatření proti COVID-19 opět nabírají na síle. Řada firem postupně přechází opět na home office. Z tohoto důvodu vydal Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) doporučení pro bezpečnou práci ...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.