#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Hospodářské komory v příhraničí jsou pro rychlé otevření státních hranic

13. květen 2020
Byznys Tisková zpráva Doprava

Pět hospodářských komor v česko-bavorském příhraničí navrhuje okamžitý návrat k úplné svobodě pohybu a svobodnému poskytování služeb.

Pandemie koronaviru postihla Českou republiku i Bavorsko stejnou měrou. Opatření k potlačení pandemie přijatá v České republice i v Bavorsku byla nezbytná a ve výsledku úspěšná, i když za cenu dalekosáhlého zastavení hospodářského a společenského života. Úspěch těchto opatření lze statisticky vidět na snižujícím se počtu infekcí a na spíše nízkém počtu hospitalizací a úmrtí na COVID-19 v celoevropském srovnání.

Zároveň se však ztráty vzniklé v důsledku zastavené výroby a služeb sčítají v obrovské částky, které nelze kompenzovat za pomoci žádného státního rozpočtu ani dotačního programu. K tomu přičtěme kurzarbeit, ztrátu pracovních míst a insolvence. Hrozí masivní recese.

V této situaci je nezbytné přezkoumat jakákoli zbývající omezení z hlediska jejich vhodnosti, nezbytnosti a přiměřenosti. Každý den se počítá. V případě, že epidemiologická situace umožňuje návrat k ekonomické normálnosti, je potřeba reagovat obratem. Ekonomika obou zemí potřebuje perspektivu a jistotu jasného plánu.

Obchodní a průmyslová komora Dolní Bavorsko a Obchodní a průmyslová komora Regensburg pro Horní Falc / Kelheim, Komora řemesel Dolní Bavorsko a Horní Falc, jakož i Krajská hospodářská komora v Plzeňském kraji a Jihočeská hospodářská komora jednomyslně navrhují rychlé, postupné otevírání státních hranic.

Jejich uzavření bylo možná v první fázi považováno za nezbytné. Na obou stranách hranice byla ale přijata opatření, která mají již jasně viditelné srovnatelné úspěchy a již tedy neexistuje žádný objektivní důvod k omezení nebo téměř úplnému zákazu volného pohybu osob a svobodného poskytování služeb. Místo toho znamená každý další den uzavření hranic hrozbu pro rychlé zotavení vnitřního trhu EU, který je základem pro hospodářskou sílu našich dvou zemí.


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. říjen 2020
Byznys

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před podvodnými e-maily vydávající se za výsledky testů na COVID-19

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost ČR (NÚKIB) na svých webových stránkách zveřejnil upozornění na hrozbu podvodných e-mailů s tématem výsledků testů na onemocnění covid-19. Neznámí...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Byznys

Pokud stát chce povinné testování zaměstnanců, měl by se na něm finančně podílet, připomíná Hospodářská komora

Kdyby měly firmy zákonnou povinnost testovat své zaměstnance na koronavirus, přinese to vysoké náklady pro současnou krizí zasažené podnikatele. Stát by tak měl spolu s případným povinným testování př...

Přečíst celý článek
26. říjen 2020
Byznys

Bezpečná práce z domova. Nepodceňte ochranu dat

Opatření proti COVID-19 opět nabírají na síle. Řada firem postupně přechází opět na home office. Z tohoto důvodu vydal Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) doporučení pro bezpečnou práci ...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.