Aktuality

Zaměstnavatelé mohou odložit platby na sociální zabezpečení, rodičům zůstane nárok na ošetřovné

21. květen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Až do 20. října letošního roku si zaměstnavatelé budou moci odložit platby na sociální zabezpečení (tj. 24,8 %), které by jinak museli odvést za květen až červenec. Zachována za toto období zůstane povinnost odvodů pojistného za zaměstnance (tj. 6,5 % z hrubých mezd). Společně s touto úpravou byl předložen i návrh na úpravu ošetřovného. Nárok na něj tak až do 30. června zůstane všem rodičům, kteří nemohou z objektivních důvodů dát dítě do školy či školky. Návrh obsahuje také změny pravidel pro komunikaci s ČSSZ. Návrhy MPSV dnes schválil Senát a k jejich konečnému vstupu v platnost zbývá už jen podpis prezidenta republiky.

Odklad pojistného a penále snížené o 80 %

Pojistné na sociální zabezpečení za květen až červenec 2020 (splatné vždy k 20. dni následujícího měsíce) budou moci zaměstnavatelé hradit až do letošního 20. října. Pokud se rozhodnou platby odložit, sníží se jim penále z dlužného pojistného o 80 %. Zaměstnavatelé tak budou mít díky odkladu pojistného k dispozici prostředky na chod firmy a udržení pracovních míst, a to za cenu sníženého penále z odloženého pojistného ve výši pouhých 4 % p.a., což odpovídá jen 1 % za čtvrtletí. Zachována zůstává povinnost zaměstnavatele z vyměřovacího základu zaměstnance srazit a odvést pojistné za zaměstnance (6,5 % z hrubé mzdy). Na příjmech z pojistného se opatření nijak neodrazí, neboť pojistné bude zaplaceno později, přesto stále v roce 2020.

Další změny

V komunikaci s ČSSZ dnes zcela převládá elektronické předávání informací a bezhotovostní platby. Zaměstnavatelé budou nově OSSZ předkládat výhradně elektronicky:

  • přehled o výši vyměřovacího základu a o výši pojistného;
  • evidenční listy důchodového pojištění;
  • přílohy k žádosti o dávku nemocenského pojištění;
  • oznámení o dni nástupu zaměstnance do zaměstnání a o dni skončení zaměstnání.

Dále bude zrušena možnost úhrady pojistného v hotovosti na pokladnách OSSZ, neboť 99,8 % všech plateb pojistného již probíhá bezhotovostně. Provoz pokladen je tedy z hlediska nároků na lidské zdroje a zajištění bezpečnosti nákladný a neefektivní. Osobní kontakt na pokladnách je v současné době spojen i se zdravotními riziky.

Nárok na ošetřovné

Až do 30. června zůstane zachován nárok na ošetřovné všem rodičům, kteří z objektivních důvodů nemohou dát dítě do školy či školky. Mezi takové důvody patří například zdravotní rizika (dítě náchylné k nemocem, alergické nebo žije ve společné domácnosti s někým z rizikové skupiny apod.). Jde také o situace, kdy je nedostatečná kapacita, krátká provozní doba ve školních skupinách atd.

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Vláda schválila rozšíření programu COVID nájemné i pro další obory

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci i prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na ...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi

Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrad...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Pokud stát chce povinné testování zaměstnanců, měl by se na něm finančně podílet, připomíná Hospodářská komora

Kdyby měly firmy zákonnou povinnost testovat své zaměstnance na koronavirus, přinese to vysoké náklady pro současnou krizí zasažené podnikatele. Stát by tak měl spolu s případným povinným testování př...

Přečíst celý článek