Kvetoslava Kotrbová, ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje, byla hostem několika on-line setkání, která pro své členy uspořádala Jihočeská hospodářská komora. Krajská hygienička informovala o vývoji a současné situaci okolo koronaviru a zároveň odpovídala na dotazy zástupců jihočeských firem, jak postupovat v případě nákazy v provozech firem.
Ředitelka Krajské hygienické stanice radila podnikatelům, jak se zachovat při nákaze ve firmách
„Zaměstnavatele především zajímalo, jak se zachovat v případě zjištění nákazy některého ze zaměstnanců ve firmě,“ říká Kateřina Rybaříková z oblastní kanceláře Jhk v Písku, organizátorka dnešního on-line setkání, a dodává: „Jakmile má někdo zdravotní potíže, teplotu, rýmu, bolesti kloubů, ztrátu čichu a chuti, je třeba okamžitě kontaktovat svého praktického lékaře, nechat se otestovat a především zůstat doma, nikam nechodit a neroznášet infekci do zaměstnání,“ připomíná rady hlavní hygieničky Kateřina Rybaříková s tím, že by zaměstnanci měli nákazu ihned nahlásit svému zaměstnavateli. Tomu pak může hygienická stanice pomoci nastavit interní pravidla, jak dále postupovat, aby se nákaza dál nešířila. Záleží i na tom, zda zaměstnanci byli v úzkém kontaktu a při setkání s nakaženým měli roušku. Další postup ovlivní i prostory firmy, možnost větrání a další podmínky v provozech firem.
Kvetoslava Kotrbová během on-line webinářů také odpovídala na dotazy podnikatelů a zástupců firem: „Důležité je používání roušek a respirátorů, dezinfekce rukou, pracovních ploch, větrání místností, rozestupy a nyní i přísná epidemiologická opatření,“ zmínila a rovněž ocenila počínaní jihočeských podnikatelů, kteří okamžitě zareagovali na krizovou situaci, zavedli hygienická opatření ve svých provozech a postavili se k epidemiologické situaci velmi zodpovědně.
Kvetoslava Kotrbová zároveň připustila, že je problém s okamžitým testováním osob, které potřebují znát výsledek testu co nejdříve, například z důvodu neodkladné pracovní cesty do zahraničí, kde je platnost negativního testu omezená na určitý počet hodin. Urgentně se totiž vyšetřují pracovníci záchranného systému a samozřejmě pacienti s vážnými příznaky, jenže není dostatečný počet zdravotníků odebírajících vzorky, a proto dochází k prodlevám.
„Za včerejšek přibylo v Jihočeském kraji 205 případů. V minulých dnech jsme ale měli i 400 případů, vidíme tedy, že epidemiologická opatření začínají fungovat,“ sdělila pozitivum klesajících případů v jižních Čechách hlavní hygienička, a upozornila, že je třeba zastavit, stabilizovat a postupně snižovat růst aktivních případů.
Dle aktuálních statistiky Krajské hygienické stanice bylo v Jihočeském kraji provedeno na 55 000 testů, denně se teď testuje něco přes 1 000 osob, z nichž zhruba 14 % je pozitivních. K dnešnímu dni je 1 899 lidí v karanténě, největší výskyt nemocných je na českobudějovicku, v absolutních číslech 1 181 osob, celkově pak 3 151 osob v kraji.
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před podvodnými e-maily vydávající se za výsledky testů na COVID-19
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost ČR (NÚKIB) na svých webových stránkách zveřejnil upozornění na hrozbu podvodných e-mailů s tématem výsledků testů na onemocnění covid-19. Neznámí...
Vláda schválila rozšíření programu COVID nájemné i pro další obory
Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci i prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na ...
U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi
Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrad...