Hospodářská komora České republiky oceňuje, že poslanci schválili zavedení paušální daně pro živnostníky, kterou Hospodářská komora poprvé představila v roce 2016 jako nástroj, jak živnostníkům ulevit od administrativy. Tím, že vyhověli také požadavku Hospodářské komory zvýšit limit pro vstup do paušálního režimu z 800 tisíc na 1 milion korun tržeb ročně, dosáhne na paušální daň větší skupina živnostníků z řad neplátců DPH.
Poslanci schválili zavedení paušální daně pro živnostníky. Měla by ulevit od administrativy
Hospodářská komora koncept paušální daně poprvé představila podnikatelům a vládě v Olomouci před čtyřmi lety na celorepublikovém sněmu, jehož hlavním tématem byly právě překážky při podnikání. Za konceptem paušální daně stojí někdejší první náměstek ministra financí, který byl zodpovědný za daně, a současný ředitel Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislav Minčič.
Smyslem paušální daně je, aby živnostníci nemuseli podávat tři různé formuláře – daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích pro ČSSZ a zdravotní pojišťovny, ale zároveň aby nemuseli komunikovat se třemi institucemi a posílat peníze na tři různé účty v různých lhůtách. Záměrem tedy je, aby podnikatel posílal jen jednu platbu finančnímu úřadu. Povinností finančního úřadu bude, aby vyinkasované prostředky podle zákonného klíče přeadresoval i zbylým dvěma institucím – správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.
Hospodářská komora paušální daň od začátku koncipovala jako alternativní dobrovolnou možnost, nikoliv povinný způsob stanovení výše daně a pojistného. Pro některé OSVČ může znamenat vyšší odvody, nicméně přitažlivost paušální daně spočívá v jednoduchosti a nižší administrativě včetně té spojené s kontrolami a pokutami.
Podle Hospodářské komory paušální daň může mít v dlouhodobém horizontu i pozitivní dopad na státní rozpočet. Může být totiž příležitostí k dobrovolnému zaplacení daně i těmi podnikateli, kteří v rámci po dlouhá léta účelově a často nekonzistentně upravovaného zákonného nastavení žádnou daň z příjmů neplatí, a přesto se kvůli její nepřehlednosti obávají šetření, kontrol, doměrků a sankcí.
Zdroj: Hospodářská komora ČR
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi
Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrad...
Pokud stát chce povinné testování zaměstnanců, měl by se na něm finančně podílet, připomíná Hospodářská komora
Kdyby měly firmy zákonnou povinnost testovat své zaměstnance na koronavirus, přinese to vysoké náklady pro současnou krizí zasažené podnikatele. Stát by tak měl spolu s případným povinným testování př...
Hospodářská komora vyzvala ministerstvo práce ke změně přístupu za zanedbatelná porušení podmínek programu Antivirus
Hospodářská komora České republiky adresovala Ministerstvu práce a sociálních věcí osm námětů k prodloužení programu Antivirus B. Podnikatelé po ministerstvu práce mimo jiné požadují, aby v podmínkách...