Aktuality

Podpora pro s.r.o. – nejčastější otázky a odpovědi od Ministerstva financí ČR

25. květen 2020
Legislativa a účetnictví Podpora podnikání Koronavirus

Následující otázky a odpovědi k plánované podpoře formou kompenzačního bonusu pro společníky malých s.r.o. se vztahují k původnímu návrhu Ministerstva financí schválenému v pondělí 4. května vládou. Senát návrh vrátil zpět do sněmovny, kde bude znovu projednán. Parametry návrhu před nabytím účinnosti mohou doznat změn.

Provozujeme ve dvou společnících malé s.r.o., přičemž jeden jsme příkazní smlouvou zaměstnán jako jednatel a druhý pracovní smlouvou jako účetní. Budeme mít oba nárok na kompenzační bonus?

Ano, o kompenzační bonus mohou při splnění zákonných podmínek žádat ve dvoučlenné s.r.o. oba společníci bez ohledu na to, zda jsou v dané společnosti zaměstnáni, ať již příkazní smlouvou jako jednatel, nebo pracovní smlouvou například jako účetní. Podmínkou zde nicméně je, že na sebe coby na zaměstnance společník ve stejné dny, kdy si nárokuje kompenzační bonus, nepobírá příspěvek v rámci programu Antivirus (tzv. kurzarbeit).

Provozujeme malé rodinné s.r.o. se 4 rodinnými společníky a 5. společníkem, který je pouze rodinným známým. Bude mít alespoň někdo nárok na kompenzační bonus?

O kompenzační bonus bohužel mohou při splnění dalších zákonných podmínek žádat oba společníci ve dvoučlenné s.r.o., případně všichni společníci ve tří a vícečlenné s.r.o., jsou-li všichni členy jedné rodiny (příbuzenství v řadě přímé, sourozenec, manžel či manželka nebo partner podle zákona o registrovaném partnerství).

Provozuji malé s.r.o, jsem jednatel a můj rodinný příslušník společník, budu mít nárok na kompenzační bonus?

Ano, nárok na kompenzační bonus pro malá s.r.o. mají v případě dvoučlenných s.r.o. oba, společník i jednatel, a to při splnění zákonných podmínek čerpání bonusu. Jednatel nicméně nesmí na sebe coby zaměstnance společnosti ve stejné dny, kdy si nárokuje kompenzační bonus, pobírat příspěvek v rámci programu Antivirus (tzv. kurzarbeit). To znamená, že pokud by žadatel pobíral příspěvek z programu Antivirus pouze za část bonusového období, může si za zbývající dny nárokovat kompenzační bonus.

Provozuji malé s.r.o, jsem jediný zaměstnanec a vykonávám veškeré funkce, budu mít nárok na kompenzační bonus?

Ano, společník v jednočlenné s.r.o. má nárok na kompenzační bonus, pokud byl ekonomicky zasažen současnou situací související s epidemií koronaviru a splnil ostatní zákonné podmínky čerpání bonusu.

Jsem provozovatelem malé s.r.o., kde kromě sebe zaměstnávám ještě jednoho zaměstnance, budu mít nárok na kompenzační bonus?

Ano, pokud jste jediný společník s.r.o., máte při splnění zákonných podmínek nárok na kompenzační bonus. Na vašeho zaměstnance pak můžete čerpat příspěvek v rámci programu Antivirus (tzv. kurzarbeit).

Jsem provozovatelem malé s.r.o., kde jsem zároveň jediný jednatel. Mám jednoho zaměstnance, ale na dlouhodobé nemocenské, vše tedy již delší dobu vykonávám sám. Budu mít nárok na kompenzační bonus?

Ano, pokud jste jediný společník s.r.o. (a současně jednatel), máte při splnění zákonných podmínek nárok na kompenzační bonus.

Bude se i malých s.r.o týkat povinnost platit sociální a zdravotní pojistné a další odvody, když máme zavřeno a nepodnikáme?

Na jednání vlády byl již předložen návrh na odklad odvodů sociálního a zdravotního pojistného pro právnické osoby, a to v období od května do července.

Bude v případě přiznání nároku vyplacena částka také zpětně?

Ano, kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně bude možné v případě splnění zákonných podmínek žádat jak za první bonusové období od 12. března do 30. dubna 2020, tak za druhé bonusové období od 1. května do 8. června 2020. V maximální výši tedy bude možné žádat o 44 500 Kč. Žádost o kompenzační bonus je přitom nutné podat za každé bonusové období zvlášť (klidně na stejném papíru), a to nejpozději 60 dnů po skončení příslušného bonusového období.

Jakým způsobem bude kompenzační bonus vyplacen a jak o něj bude nutné požádat?

Administrace žádostí o kompenzační bonus bude probíhat podobně jako v případě OSVČ. Žádat bude možné vyplněním podobně jednoduchého formuláře, podepsáním čestného prohlášení o oprávněnosti nároku a odeslání žádosti na finanční úřad příslušný ke správě daně z příjmů fyzických osob žadatele (nemusí jít tedy nutně o stejný finanční úřad, pod který spadá daná s.r.o.). Finanční správa by měla začít přijímat první žádosti ihned po nabytí účinnosti zákona.

Bude potřeba dokládat nějaké dokumenty, že jsme byli jako s.r.o nařízením vlády omezeni podnikat, nebo to bude fungovat jako u Pětadvacítky, kdy stačí čestné prohlášení?

Forma žádosti bude totožná jako u Pětadvacítky pro poškozené OSVČ, tedy postačí podepsání čestného prohlášení, že splňujete zákonné podmínky pro přiznání kompenzačního bonusu. U podpory pro s.r.o. byl přidán tzv. příjmový test, tedy že musíte čestně prohlásit, že splňujete minimální prokazatelný obrat společnosti ve výši 180 000 Kč za rok 2019 (nebo předpoklad dosažení takového obratu v letech 2020 nebo 2021, v případě že vaše s.r.o. vznikla až v průběhu roku 2019, popřípadě začátkem roku 2020).

Kdy bude možné očekávat vyplacení kompenzačního bonusu pro malé s.r.o.?

Vyplacení kompenzačního bonusu bude probíhat neprodleně po přijetí žádosti, podobně jako u Pětadvacítky pro poškozené OSVČ. Díky nezbytnému prověření alespoň části zákonných podmínek, například příjmového testu, který má zajistit základní adresnost podpory, může dojít k drobné prodlevě v řádu několika málo dnů.

Budou muset žadatelé dokládat loňské finanční výsledky své firmy, aby na bonus dosáhli?

Nikoliv. Splnění zákonných podmínek bude nadále prokazováno jednoduchým a osvědčeným procesem využívajícím institutu čestného prohlášení.

Proč jako společník ve tříčlenném s.r.o. nemám nárok na kompenzační bonus? Je to nespravedlivé!

Původní záměr byl rozšířit vyplácení kompenzačního bonusu pouze pro jednočlenná s.r.o. jejichž podnikání se často materiálně příliš neodlišuje od osob samostatně výdělečných činných, kteří již na státní podporu dosáhnou. Později se tento záměr rozšířil na dvoučlenná a tzv. rodinná s.r.o s neomezeným počtem členů, kdy cílem bylo podpořit ohrožené rodinné firmy. Povolit vyšší počet žádajících společníků by nebylo spravedlivé proto, že daná společnost by de facto získala násobnou podporu oproti jednočlenným s.r.o., přestože může dosahovat srovnatelný obrat.

Odchýlili bychom se tím navíc od modelu „převlečeného“ živnostníka v právní formě s.r.o. a přiblížili se k modelu pasivních investorů v kapitálové společnosti, kteří se svou prací na chodu firmy podílí jen minimálně. A vzhledem k tomu, že v tomto plošném a rychlém nástroji podpory nelze realizovat jednoznačné kritérium, které by umožňovalo hlubší posouzení žadatelů, bylo nezbytné stanovit maximální hranici počtu společníků.

Co když jsem sám společník v s.r.o., ale mám několik zaměstnanců, mohu žádat o kompenzační bonus?

Ano, při splnění dalších zákonných podmínek žádat můžete. Zákon pamatuje na maximální počet společníků, zatímco počet řadových zaměstnanců nehraje roli.

Mohu požádat o kompenzační bonus pro společníky malých s.r.o., když současně čerpám ošetřovné z titulu zaměstnance tohoto s.r.o.? Ostatní podmínky nárok plním.

Ano, pokud plníte ostatní zákonné podmínky, můžete o kompenzační bonus požádat. Čerpání ošetřovného zde není překážkou.

Zdroj: Ministerstvo financí ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. říjen 2020
Legislativa a účetnictví Podpora podnikání Koronavirus

Vláda schválila rozšíření programu COVID nájemné i pro další obory

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci i prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na ...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

U prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi

Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrad...

Přečíst celý článek
27. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Pokud stát chce povinné testování zaměstnanců, měl by se na něm finančně podílet, připomíná Hospodářská komora

Kdyby měly firmy zákonnou povinnost testovat své zaměstnance na koronavirus, přinese to vysoké náklady pro současnou krizí zasažené podnikatele. Stát by tak měl spolu s případným povinným testování př...

Přečíst celý článek